HABER

Büyükanıt'tan laiklik çıkışı

Büyükanıt'tan laiklik çıkışı

Ankara (AA) - Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, dini, bireysellikten çıkararak siyasileştirmenin; laiklik kavramının içini boşaltmaya çalışmanın, ülkeyi çağın gereklerinden uzaklaştırarak "karanlığa mahkum etmek" anlamına geleceğini belirtti. Orgeneral Büyükanıt, "Bu çabalar, Türkiye Cumhuriyeti'nin Anayasa ile teminat altına alınan ve temel ilkelere dayanan niteliklerini bozmaktan başka bir amaç gütmemektedir" dedi.

Orgeneral Büyükanıt, Asteğmen Kubilay'ın Menemen'de şehit edilişinin 76. yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Aradan geçen zamanın, Türkiye Cumhuriyeti'nin temeli olan Atatürk ilke ve devrimlerinin ulus için ne kadar önemli olduğunu açıkça ortaya koyduğunu ifade eden Orgeneral Büyükanıt, şunları kaydetti:

"Ancak unutulmamalıdır ki bugünlere kolay gelinmemiştir. Uzun süren sıkıntılı yılların ardından bugün ulaştığımız sonuç yüzyıllardan beri çektiğimiz ulusal felaketlerin ve bu kutsal vatanın her köşesini sulayan kanların bedelidir. Şimdi bütün bunları görmezden gelip dini, bireysellikten çıkararak siyasileştirmek, laiklik kavramının içini boşaltmaya çalışmak, ülkeyi çağın gereklerinden uzaklaştırarak karanlığa mahkum etmek anlamına gelmektedir ki bu çabalar, Türkiye Cumhuriyeti'nin Anayasa ile teminat altına alınan ve temel ilkelere dayanan niteliklerini bozmaktan başka bir amaç gütmemektedir.

Kuruluşundan bu yana geçen 83 yıldan beri, irticai kesimlerin saldırılarına sürekli hedef olmasına rağmen, bulunduğu çok zor coğrafyada laik, demokratik, sosyal bir hukuk devleti olarak varoluş mücadelesi veren Türkiye Cumhuriyeti'nin Türk Silahlı Kuvvetleri; iyi eğitilmiş çağdaş ve yetkin kadrosuyla, Atatürkçü düşünce sisteminin ışığında yüce Türk Milleti'nden aldığı güçle, laik Türkiye Cumhuriyeti'nin ulus devlet yapısından asla taviz vermeden, onu çağın gerisine götürmeye sinsice çalışanlara ve karanlık odaklara karşı korumaya ve kollamaya aynı kararlılıkla devam edecektir."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön