HABER

Büyükelçi Güldere: ABD ve Almanya’nın silahlandırdığı teröristlerle mücadele ediyoruz

Türkiye Cumhuriyeti Kiev Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere, Ukrayna basınına verdiği röportajda, Türkiye’nin Suriye’de verdiği mücadelenin, ABD ve Almanya gibi Türkiye’nin müttefiki olan ülkelerin silahlandırdığı teröristlere karşı olduğunu söyledi.

Deniz Berktay, Kiev, (DHA) -Türkiye Cumhuriyeti Kiev Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere, Ukrayna basınına verdiği röportajda, Türkiye’nin Suriye’de verdiği mücadelenin, ABD ve Almanya gibi Türkiye’nin müttefiki olan ülkelerin silahlandırdığı teröristlere karşı olduğunu söyledi.
Büyükelçi Güldere, Ukrayna’nın önde gelen gazetelerinden Den gazetesine verdiği iki tam sayfalık röportajda, PKK’nın, hem ABD, hem de Avrupa Birliği tarafından terör örgütü olarak kabul edildiğini, ancak bu ülkelerin, DAEŞ ile mücadelede PKK’nın Suriye kolu olan YPG’yi silahlandırdıklarını belirtti. Güldere, bu ülkelerin bir terör örgütüne karşı mücadele yöntemi olarak başka bir terör örgütünü desteklemelerinin en başından beri son derece yanlış bir yöntem olduğunu, üstelik ABD’li bürokratların YPG’yi PKK’nın alt örgütü olduklarını kabul ettiklerini ifade eden görüntülerin bulunduğunu söyledi.
Türkiye’nin Suriye’den 4 milyon mülteci kabul ettiğini ifade eden Büyükelçi Güldere, diğer taraftan Suriye’de büyük bir otorite boşluğunun ortaya çıktığını ve Fırat Nehri’nin doğusundan Irak’a uzanan bölgeden son 2 yıl içinde Türkiye’ye yönelik 300 civarında terör eyleminin düzenlendiğini kaydetti. Türkiye’nin bu durum karşısında müttefikleriyle görüştüğünü belirten Büyükelçi Güldere, Türkiye’nin ABD’yi bu konuda sürekli uyardığını, fakat Türkiye sınırlarına yakın noktalarda devlet benzeri bir oluşumun belirdiğini ve Türkiye’nin bu şartlar altında harekata başladığını dile getirdi.
‘ABD’NİN TAVRINI ANLAMAK MÜMKÜN DEĞİL’
ABD’nin operasyon nedeniyle Türkiye’ye karşı takındığı sert tutum ve Trump’ın mektubu konusundaki soruları da yanıtlayan Büyükelçi Güldere, Türkiye’nin bu harekatı, kendisini koruma maksadıyla ve uluslararası hukuka tamamen uygun şekilde, Birleşmiş Milletler Tüzüğü’nün 51’inci maddesine uygun şekilde yaptığını söyleyerek, Türkiye ile ABD’nin müttefik olduklarını ve bu nedenle, ABD’nin bir müttefikinin kendisini teröristlerden koruma konusunda gösterdiği mücadeleye neden tepki gösterdiğinin anlaşılamadığını dile getirdi. Avrupalı müttefiklerden bazılarının gösterdikleri tavrın, Türkiye’yi hayal kırıklığına uğrattığını dile getiren Güldere, bazı Avrupalı müttefiklerin Türkiye’ye silah ambargosu kararı aldıklarına değindi ve bu şartlar altında, Türkiye’nin gelecekte silahları başka ülkelerden satın alma kararı alması halinde, hiç kimsenin Türkiye’ye, bunu yapmasının imkansız olduğunu söyleme hakkının bulunmayacağını kaydetti.
‘MÜLTECİLER İÇİN GÜVENLİ ŞARTLAR YARATIYORUZ’
Suriye’nin kuzeyinde bazı bölgelerde Arapların nüfusun yüzde 80’ini oluşturduğuna değinen Büyükelçi Güldere, buradan pek çok kişinin, YPG’nin faaliyetleri nedeniyle bölgeden kaçmak zorunda kaldığını, fakat Türkiye’nin harekatı sonucunda, bu kişilerin yeniden memleketlerine dönme imkanının ortaya çıktığını ifade etti. Türkiye’nin hem bundan önceki ‘Fırat Kalkanı’ ve ‘Zeytin Dalı’ harekatlarının, hem de Barış Pınarı Harekatı’nın, göçmenlerin kendi memleketlerine dönmeleri için uygun şartlar yarattığını kaydetti. Büyükelçi Güldere, öte yandan, Türkiye’nin bu konuda gönüllülük esasına göre hareket ettiğini, dolayısıyla mültecileri zorla geri gönderme gibi bir niyetinin bulunmadığını aktardı.

Geri Dön