HABER

Büyükelçiyi böyle ağırladılar

İsrail Dışişleri Bakanlığı'a çağrılan Büyükelçimiz Çelikkol böyle muamele gördü.

Büyükelçiyi böyle ağırladılar
İsrail Yediot Ahranot gazetesinde yer alan bir haber, Türkiye İsrail ilişkilerinde gelinen son durumu ortaya koydu.
[ ****](http://haber.mynet.com/detay/dunya/israil-buyukelcisi-disislerine-cagrildi/489652 )
[** **](http://video.mynet.com/habervideo/Israil-den-diplomatik-skandal/440131/)
[** **](http://haber.mynet.com/detay/dunya/israilden-kustah-cevap/489568)
Habere göre, Dışişleri Bakan Yardımcısı Danny Ayalon, Kurtlar Vadisi'yle ilgili rahatsızlığını bildirmek üzere çağırdığı Türkiye’nin İsrail Büyükelçisi Oğuz Çelikkol ile görüşmesinde gazetecilerin ısrarına rağmen tokalaşmadı ve ardından İbranice ‘Onun bizden daha aşığıda oturduğunun görülmesini istedik" ifadesini kullandı.
İsrail Dışişleri Bakanlığı'ndan bir yetkili Ayalon'un bu tavrının utanç verici olduğunu ve iki ülke arasındaki ilişkileri germekten başka bir işe yaramayacağını belirtti.
**'Bilerek yaptı'**
İsrail’de yayınlanan Haaretz gazetesi, Türkiye’nin İsrail Büyükelçisi Oğuz Çelikkol’u, dün makamına davet ederek Kurtlar Vadisi dizisinden dolayı protestolarını ileten İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Danny Ayalon’un, olayın ağırlığını artırmak için Channel 2 ve Channel 10 televizyonlarını da özel olarak davet ettiğini öne sürdü.
Gazete, Bakan Yardımcısı Ayalon’un, Büyükelçi Çelikkol’la yapılan görüşmeyi kaydeden televizyon kameramanlarına bizzat emirler yağdırdığını duyurdu. Haaretz ayrıca, İsrail Başbakanı Netanyahu’nun, Kurtlar Vadisi dizisinden dolayı Ankara’nın sadece uyarılmasını istediğini, ancak Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman’la yardımcısı Ayalon’un tepkiyi “daha da ağırlaştırma” kararı aldıklarını yazdı.
Dışişleri Bakanı Lieberman’ın, yabancı medyada çıkan İsrail aleyhtarı haber ve görüşlere karşı “saldırgan tepki verme politikasını bir kez daha gösterdiğini belirten Haaretz gazetesi, Lieberman’ın Kurtlar Vadisi nedeniyle Türkiye’ye verilen tepkiyi kasıtlı olarak artırdığını yazdı.
Başbakan Benjamin Netanyahu’nun Türkiye’yi sadece uyarmakla yetinilmesini istediğini kaydeden gazete, buna karşılık Liberman ve yardımcısı Danny Ayalon’un Türkiye’ye vurulacak “darbeyi” maksimize etme kararı aldığını bildirdi. Haaretz, Danny Ayalon’un bu amaçla, Büyükelçi Çelikkol’la İsrail parlamentosu Knesset’teki makam odasında yaptığı görüşmeye Channel 2 ve 10 kanallarını da çağırdığını belirtti.
Ayalon’un kameramanlara bizzat emirler vererek neleri gösterip neleri göstermeyeceğine dair talimatlar yağdırdığını kaydeden gazete, “Rahatsız olduğu görülen Büyükelçi alçak bir sedire oturtulmuştu. Karşısındaki üç ciddi suratlı İsrailli ise yüksek sandalyelerde oturuyorlardı. İşte Lieberman’ın milli gururu kurtarma talimatları böyle yerine getirildi” diye yazdı.
Lieberman gibi Başbakan Netanyahu’nun da anti-Semitik ve İsrail karşıtı propagandalara sert karşılık verilmesi gerektiğine inandığını ifade eden Haaretz gazetesi, “Ancak Başbakan’ın, Türk büyükelçinin medya önünde böylesine aşağılanmasını beklediği şüpheli” ifadelerine yer verdi.
**"AYALON POLİTİKA YAPIYOR. ÖZÜR DİLEMELİ"**
İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Ayalon’un dizinin Mossad ile ilgili bölümünü "kabul edilemez" olduğunu söylediği görüşme sırasında Türk Büyükelçisine yaptığı muamele, İsrail’de tepki yarattı.
Kadima Milletvekili Majalli Whbee, Ayalon’un davranışı kınanacak politika yapmakla suçlarken "Ayalon özür dilemeli" dedi. Yedioth Ahronot’a göre Whbee şöyle konuştu.
"Türkiye ile İsrail arasında ciddi bir anlaşmazlık var ve bu, kamuoyu önünde maksatlı ve gereksiz bir biçimde küçük düşürerek değil, saygı ile ele alınmalı. Diplomat Alyon, siyasetçi Aylon’un yaptıklarını telafi etmeli, Türk Büyükelçisinden özür dilemeli ve gelecekte Dışişleri Bakan yardımcısı görevini, partisinin siyasi gündeminden nasıl ayıracağını bilmelidir."
**İSRAİL ORDUSU RADYOSU: "AYALON’UN DAVRANIŞI ZARAR VERİCİ"**
Bu arada, İsrail Dışişleri Bakanlığı’nın bir yetkilisi de, Ayalon’u "mahcup edici" davranışı eleştirirken bunun İsrail ile Türkiye arasında gerginlikleri alevlendireceğini de söyledi.
İsrail Ordusu Radyosu da, Kudüs’teki yetkilileri kaynak göstererek Ayalon’un davranışının İsrail ile Ankara arasındaki "stratejik çıkarlara zarar verici" olduğu yorumunu yaptı. Radyo’ya konuşan İsrail’in eski Ankara Büyükelçisi Alon Aliel ise, "yeni bir diplomasi türü"nün icat edildiğini ve Lieberman’ın yeni bir "azarlama yöntemi"ni yarattığını da ifade etti.
**AYALON ÖZÜR DİLEMEYİ REDDETTİ**
Tepkilerin üzerine Ayalon da, Büyükelçi Çelikkol’dan "özür dileme"yi reddetti. Ancak Jerusalem Post’a göre Ayalon, Çelikkol’u küçük düşürmek istemediğini "sadece bir mesaj iletmek istediği"ni ifade etti.
Çelikkol’a yönelik davranışı "standart diplomatik muamele" olarak nitelendiren Ayalon, "Özür dilemeyeceğim. Aslında Erdoğan’ın söylediklerinden ve tv dizisinden dolayı özür dilemesi gereken Türklerdir" şeklinde konuştu.
**"LİEBERMAN, BARAK ZİYARETİNİ ENGELLEMEK İSTİYOR"**
Bu arada, İsrail basını, Büyükelçi Çelikkol’a yapılan muamele ile ilgili olarak Lieberman’ın, Türkiye ile ilişkilerin onarılmasından yana olan Savunma Bakanı Ehud Barak’ın, Pazar günü başlayacak olan Türkiye ziyaretini baltalamaya yönelik olduğu yorumlar da yapılıyor.
Haaretz gazetesi, İsrail "Dışişleri Bakanlığı kaynakları, Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman’ın, iki ülke arasındaki gerginliklerin sürmesini sağlamak amacıyla Savunma Bakanı Ehud Barak’ın gelecek hafta Türkiye’yi ziyaret etmesini engellemek istediğini söylediler" diye yazdı.
Jerusalem Post ise, İsrail’de bazı diplomatların Barak’ın ziyaretinin mevcut koşullarda gerçekleşmesi konusunda kuşkularını dile getirdiklerini belirtirken Lieberman’ın bir sözcüsünün de, Barak’ın ziyaretinin baltalanmak istendiği iddialarını "yalan" diyerek redettiğini yazdı. Sözcüsü, Lieberman’ın, "Erdoğan’ın açıklamalarını veya TV dizisini icat etmediği"ni de söyledi.


Geri Dön