HABER

"Büyümedeki büyük düşüş önemli faiz indirimi getirebilir"

LONDRA(ANKA) – Türkiye'de ekonomik büyümenin üçüncü çeyrekte belirgin biçimde yavaşlaması, yurt dışında da dikkat çekti. Financial Times gazetesi, büyümenin önemli ölçüde yavaşladığına dikkat çekerken bazı ekonomistlerin, bunu "hükümetin agresif mikro reform yapmaması"na bağladığını belirtti. Gazete, bu gelişmenin, Merkez Bankası'nı önemli bir faiz indirimi yapmaya itebileceğini yazdı.

Ekonomi gazetesi Financial Times, Vicent Boland imzalı haberinde Türkiye'nin milli gelir büyümesinde meydana gelen "büyük düşüş"e işaret ederken "Türk ekonomisi, bu yıl hükümetin veya yatırımcıların beklediğinden düşük oranda bir büyüme gösterebilir" yorumunu yaptı.

GSYİH'nin bu yılın ilk dokuz ayında yüzde 3.8 büyüdüğü, bunun hükümetin yıllık yüzde 5 hedefinin çok altında kaldığını belirten gazete, "Bazı ekonomistler, bunu hükümetin daha agresif mikro ekonomik reformu yapmamasına bağlıyor ve siyasi ve siyasi olmayan diğer faktörlerin 2007 yılında daha geniş ekonomik reformu yolundan çıkarttığını söylüyorlar" diye yazdı.

-"BÜYÜMENİN YAVAŞLAMASI KAÇINILMAZ OLDU"

Gazete, İstanbul'daki Fortis ekonomik araştırma ekibinin, bu yıl ekonomik reformda çok az ilerleme sağlandığı için büyüme yavaşlamasının kaçınılmaz olduğunu, mikro düzeydeki reformların hızlandırması gerektiğini söylediğini aktardı.

Ekonomik yavaşlamanın Merkez Bankası'nı, Perşembe günü yapılacak Para Politika Kurulu toplantısında faizlerde önemli bir indirim yapmaya ikna edebileceğini kaydeden gazete, Merkez Bankası'nın para politikasını Eylül ayında gevşemeye başladığını ve o zamandan beri faizlerde 125 baz puan indirildiğini belirtti.

-TARIM SEKTÖRÜNDEKİ "FELAKET"

Financial Times, büyümedeki düşüşün, ekonominin çeşitli sektörlerindeki yavaşlamanın sonucu olduğuna dikkat çekerken de Ekspres Yatırım baş ekonomisti Güldem Atabay'ın düşüşün en büyük katalizörünün tarım sektöründeki "felaket" olduğunu değerlendirmesine de yer verdi.
Hizmetler ve inşat sektörlerinde de yavaşlamanın göründüğünü kaydeden gazete, küçük düzeydeki büyümede özel tüketim etkili olduğuna dikkat çekti.
Buna karşın gazete, bazı iyi haberlerin de olduğunu belirterek sanayi üretiminde Ekim ayında ihracat sayesinde sağlanan yüzde 7.9 büyümeye işaret etti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön