HABER

Buz tutan Deliçay 153 koyunu yuttu

VAN (İHA) - Var'ın Erciş İlçesi'nde, buz kaplı Deliçay üzerinde geçen küçükbaş hayvan sürüsünden 153 koyun, buzların kırılması sonucu suda telef olurken, maddi zararın yaklaşık 23 bin YTL olduğu belirtildi.

Edinilen bilgiye göre olay, ilçeye bağlı Kızılören Köyü Karamağara mevkiinde dün meydana geldi. Gökhan ve Mesut Kaya isimli çobanlar tarafından otlatılan ve köylülere ait olan küçükbaş hayvan sürüsü, buz kaplı Deliçay üzerinde geçerken, buzlar kırıldı. Buzların kırılması sonucu öndeki koyun suya düşerken, ardından gelen sürüde yaklaşık 250 adet koyun peş peşe suya atladı. Suya atlayan bir koçu tutmaya çalışan çoban Gökhan Kaya'nın kardeşi Mesut Kaya da suya düştü. Ağabeyi tarafından kurtarılan Mesut Kaya'nın, haber vermesi ile bölgeye köylüler geldi. Köylüler, buzun altında 2 metre derinlikteki suyun içine düşen yaklaşık 250 küçükbaş hayvanın bir kısmını kurtararak köye götürdü. Yapılan sayımda İhsan Kaya'nın 118, Orhan Kaya'nın 20 ve İbrahim Eskim isimli köylünün ise 15 tane olmak üzere toplam 153 küçükbaş hayvanının telef olduğu tespit edildi.

Deliçay'da 2 metre derinlikteki buzların altında yaklaşık 1 kilometrelik alana yayılan hayvan leşleri, köylüler tarafından çıkartılmaya çalışılıyor. Gece bölgeye gelen kurtların ise bazı leşleri parçaladığı belirtildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön