HABER

Buzlu yollarda yürürken dikkat

ANKARA (İHA) - Uzmanlar, karlı ve buzlu yollarda yürürken adımların kısa ve yavaş atılması, ellerin cebe konulmaması ve yük taşınıyorsa ağırlığın eşit olarak paylaştırılması tavsiyesinde bulundu.

Türkiye genelinde etkili olan soğuk ve karlı hava nedeniyle uzmanlar, buz tutan caddelerde kayarak düşmemek için bazı yürüyüş teknikleri önerdi. Buzda kayarak düşmenin ciddi sakatlıklara neden olabileceğini belirten uzmanlar, bu düşmelerin, özellikle yaşlılarda uzun süre iyileşmeyen kırıklara ve hatta ölümlere neden olabileceğini dile getirdi. Bu nedenlerle buzlanmış cadde ve sokaklarda yürürken vücut dengesinin korunması için kesinlikle ellerin cebe sokulmaması gerektiğini ifade eden uzmanlar, adımların da kısa, yavaş ve emniyetli atılması gerektiğini kaydetti.

Vücudun yürüyüş sırasında hafif önde olmasının, kaymaları engelleyebileceğini vurgulayan uzmanlar, şu önerilerde bulundu:

"Gideceğiniz yere ulaşmak için acele etmeyin, ana caddelerden gidin kestirme yolları kullanmayın. Mümkünse yokuştan çıkmayın, yokuş aşağı inerken de destek alabilmek için tutunabilecek nesneler arayın. Hızlı hareket etmeyin. Yüksek topuklu, kösele, plastik ve yumuşak tabanlı ayakkabılar giymeyin. Lastik-kauçuk tabanlı ayakkabıları tercih edin. Görmenizi ve hareketinizi kısıtlayan giysiler giymeyin. Elinde paket çanta veya başka bir yük bulunan kişiler ise daha fazla dikkat etmeliler. Mümkünse fazla yükle dolaşılmamalı, yükler de iki kola eşit dağıtılmalı."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler