HABER

Bypass öncesi solunum egzersizleri

Bypass öncesi solunum egzersizleri

CHICAGO (AA) - Yayımlanan bir araştırmaya göre, bypass kalp ameliyatı öncesinde iki hafta yapılan solunum egzersizleri, ameliyat sonrasında zatürree ve diğer akciğer sorunlarının ortaya çıkması riskini azaltıyor.

Amerikan Tıp Derneği dergisinin bu haftaki sayısında yayımlanan, Hollanda'daki Utrecht Tıp Fakültesinin çalışmasında, "solunum egzersizlerinin, ameliyat sonrası ölümlerin azaltılmasında etkili olduğu görünen, ameliyat öncesi önemli bir girişim olarak değerlendirildiği" kaydedildi.

Yayına göre çalışmada, ameliyat sonrasında akciğerle ilgili sorunların görülme riskinin fazla olduğu düşünülen şeker hastalığı, sigara geçmişi, kötü öksürüğü, aşırı kilosu ve diğer sorunları bulunan hastalara ağırlık verildi.

Çalışma, 2002 ve 2005 yılları arasında, ameliyat sonrasında akciğer sorunu yaşama riski yüksek olan 279 hastayla yapılarak, bu hastaların bazılarına ameliyat öncesi egzersizler verildi. Bazıları da standart bakım altında tutuldu.

Ameliyat sonrasında akciğer sorunu, egzersiz eğitimi alan hastaların yüzde 18'inde, almayanların ise yüzde 25'inde görüldü. Zatürree oranı ise egzersiz yapan grupta yüzde 6.5 çıkarken, standart bakım alanlarda ise bu oran yüzde 16'yı aştı.

Egzersiz eğitiminin, en az iki hafta boyunca hergün yapılan soluk alıp verme tekniklerini kapsadığı belirtildi.

Çalışmada ayrıca, by pass kalp ameliyatlarının günümüzde daha yaygınlaşmasına rağmen ameliyat sonrası solunumla ilgili sorunların azalmadığı belirtilerek, bu durumun belki de bu ameliyatın günümüzde akciğer sorunuyla karşılaşma riski yüksek olan hastalarda da daha fazla yapılmasından kaynaklanıyor olabileceği kaydedildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön