HABER

Çağlayan: 5 bin marka davası sürüyor

Ankara (AA)- Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, yaklaşık 5 bin marka davasının devam ettiğini, bu davaların, "haksız rekabet" davalarına dönüşeceğini bildirdi.
Çağlayan, TBMM Genel Kurulunda, markaların korunmasına ilişkin kanun tasarısının tümü üzerindeki görüşmelerde, milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Anayasa Mahkemesinin, Kanun Hükmünde Kararname ile ceza verilemeyeceğini hükme bağlamasının ardından, bu tasarının gündeme geldiğini ifade eden Çağlayan, Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi verilerine göre, yaklaşık 5 bin marka davanın sürdüğünü söyledi.Çağlayan, ancak Anayasa Mahkemesinin iptal kararından etkilenenlerin sayısının ise bunun çok altında olduğunu belirterek, "İptal kararından etkilenen davalar, Türk Ticaret Kanunu (TCK) kapsamında, haksız rekabet davalarına dönüşerek devam edecektir, bir kayıp olmayacaktır. Davaların düşmesi söz konusu değil" diye konuştu.

Çağlayan, marka sahibinin, markasını, Türk Ticaret Kanununun, "haksız rekabet" hükmü çerçevesinde koruyabileceğini sözlerine ekledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler