HABER

Çağlayan, ilk suçlu olmak için Paris'e gidecek

Ankara - Ankara Sanayi Odası Başkanı Zafer Çağlayan, sözde Ermeni soykırımını reddetmenin suç sayılmasını öngören yasa teklifinin görüşüleceği gün Paris'e gideceğini belirterek, "Onların tabiriyle 'ilk suçlu' olmak üzere gidiyorum. Açık açık 'Ermeni soykırım iddialarını reddediyorum' diyeceğim" dedi.

Çağlayan, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Fransa başta olmak üzere AB ülkelerinin "iki yüzlü tavırlar" gösterdiğini ifade ederek, bunu lanetlediğini söyledi.

Zafer Çağlayan, sözde Ermeni soykırımının reddedilmesinin suç sayılmasını öngören teklifin yasalaşması halinde Fransa'da 5. Cumhuriyetin son bulacağını, "düşünce özgürlüğüne tahammül edemeyen eski, çağ dışı, insan haklarını hiçe sayan 6. Cumhuriyetin" temellerinin atılmış olacağını kaydetti.

"Bir taraftan kalkıp 6 milyar dolarlık mal satacaksın, gelip Türkiye'nin imkanlarını en iyi şekilde kullanacaksın, bunun karşılığında Türk milletine ve Fransa'da bulunan herkese olmayan bir soykırımı reddetme hakkını yasaklayacaksın" diyen Çağlayan, yıllık yaklaşık 3 milyar dolar ihracatı bulunan 3 bin 200 ASO üyesi sanayiciye mektup göndererek, Paris Ticaret ve Sanayi Odasına hitaben birer kınama mektubu yollamalarını isteyeceklerini bildirdi.

Çağlayan, şöyle devam etti:

"Tüm Türkiye'de üyelerimizden ve üye işyerlerimizde çalışanlardan başlamak üzere kesinlikle Fransız malları kullanmayacağımızı ve bu konuda ciddi bir milli reaksiyon göstereceğimizi, bundan da Fransa ticaretinin ciddi şekilde etkileneceğini hatırlatacağız. Ayrıca tüm vatandaşlarımızı Fransa Devlet Başkanına hitaben 'Ermeni soykırım iddialarını reddediyorum' diye bir mektup yazmaya çağırıyorum."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön