HABER

Çağlayan'dan Erdoğan'a eleştiri

ANKARA (İHA) - Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Zafer Çağlayan, 1 Ocak 2007 tarihinden itibaren uygulamaya girecek olan emekli esnaf ve sanatkarlar, şirket ortaklanyla çalışan emeklilerin her ay asgari ücretin en az yüzde 33.5'i kadar destek primi ödemesi uygulamasıyla ilgili olarak, "Bu karar, insanları kayıt dışına çıkaracak, yeni yöntemler aramaya zorlayacak, yan yollara saptırabilecektir. 30 yıla yakın SSK ve Bağ-Kur'a prim ödeyerek emekli olan biri zaten 450 YTL aylık maaş alıyor. Bu parayla geçinmesi mümkün değilken, böyle bir uygulamaya gidilmesi bu insanları nefsiyle karşı karşıya bırakabilir" dedi.

Konuyla ilgili Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu'na birer mektup da yazan Çağlayan, uygulamanın çok düşük maaş alan emeklileri mağdur edeceğine dikkat çekerek, "Türkiye'de emeklilik maaşları çok yetersiz. Emekli Sandığı, SSK ve Bağ-Kur'dan alınan emeklilik maaşıyla yaşamak zaten çok zor. Bu insanlar geçinebilmek için mutlaka çalışmak zorundalar. Çalışan emeklilere uygulanacak yüksek destekleme primi, yüzbinlerce emekliyi mağdur eder" diye konuştu. Düzenlemenin sosyal güvenlik sistemindeki açıklar nedeniyle IMF'in baskılarıyla gündeme geldiğini belirten Çağlayan, şöyle devam etti:
"Sosyal güvenlik sistemindeki açıkları anlıyoruz. Kaldı ki yıllardır Türkiye'nin en önemli sorunlarından birinin de sosyal güvenlik sisteminin açıkları olduğunu hep vurguladık. Ancak sosyal güvenlik sisteminin açıklarını kapatacak yöntem bu olmamalıdır. Sosyal güvenlik sisteminin en büyük sorunu kayıt dışı istihdamdır. Kayıt dışı istihdamın en büyük nedeni de başta yüksek sosyal güvenlik primi olmak üzere istihdam üzerindeki yüklerdir. Sosyal güvenlik sisteminin açıklarını kapatacak tek yol kayıt dışı istihdamı kayıt altına almaktır. Sosyal güvenlik sisteminin açıklarını burada aramak yerine, kayıt dışılığın ve işsizliğin ana nedeni olan zorunlu istihdam uygulamasın kaldırılması, kıdem tazminatı ile İşsizlik Sigortası Fonu'nun birleştirilmesi, ücret dışı yüklerin azaltılması, asgari ücretten verginin kaldırılması gibi asıl önemli tedbirler varken, bu tedbirin getirisi, götürüsünden daha az olacaktır."

Haziran ayında çıkarılan Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu içine sıkıştırılarak 'oldu-bitti'ye getirilen bu düzenlemeyle, emeklilere "Ya emekli maaşından vazgeç ya da ciddi bir kısmını bana destekleme primi olarak öde" denildiğini dile getiren Çağlayan, "Bu, 'ölümü gösterip sıtmaya razı ol' demektir. Bu yöntem yeni kayıt dışılıklar dışında bir fayda sağlamaz. Ocak ayı gelmeden bu yanlıştan dönülmelidir. Aksi takdirde çalışma hayatında yeni bir kaos dönemi başlayacaktır" dedi. Çağlayan, milletvekillerinin kapsam dışı olması konusunda da "Zannediyorum dikkatlerden kaçmış. Anayasa'nın ilgili maddesi gereğince milletvekilleri bu kapsamın dışında kalacaktır. Ayrıca bu da hem gerginliğe, hem haksızlığa yol açacaktır" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön