HABER

Çakıcı'nın para kasası Erol Evcil'e dava

İSTANBUL (İHA) - Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı, aralarında Alaattin Çakıcı'nın para kasası olduğu iddia edilen Erol Evcil'in de bulunduğu 212 sanık hakkında, 1.5 yıldan 26 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açtı.

Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Erol Evcil ile Nilüfer Turizm'in sahibi Hüseyin Kayapalı'nın da aralarında bulunduğu 9 sanık hakkında çete kurmak ve yönetmek, suçtan kaynaklanan mal varlıklarını aklamak, nitelikli dolandırıcılık yapmak iddialarıyla 9 yıl ila 26'şar yıl arasında hapis cezası istendi. Hüseyin Kayapalı'nın ayrıca işyerinde bulunan silah mermilerine ilişkin 1 yıldan 3 yıla kadar hapsi istendi.

Erol Evcil'in eniştesi Fırat Ardıç, muhasebecisi Öznur Yönek, Hüseyin Kayapalı'nın muhasebecisi Engin Eren ile Nilüfer Turizm'in Genel Müdürü Mustafa Özdalgıç'ın da aralarında buluduğu 15 kişinin 'çeteye üye olmak, dolandırıcılık ve suçtan kaynaklanan mal varlıklarını aklamak' gerekçesi ile 7.5 yıldan 21'er yıla kadar; 31 kişinin de 'örgüt üyesi olmak' ve 'suçtan kaynaklanan mal varlıklarını aklamak' suçundan 5.5 yıldan 14.5'ar yıla kadar hapsi talep edildi.

İddianamede 138 kişinin 'suçtan kaynaklanan mal varlıklarını aklamak' iddiasıyla 4 yıl ile 10'ar yıl; 19 kişinin de 'çeteye üye olmak' ve 'yardım yataklık' gerekçesiyle 1.5 yıl ila 4.5'er yıl hapis cezası ile cezalandırılması istendi. İddianamede ayrıca Erol Evcil, Serpil Kayapalı, Derya Kayapalı, Sibel Kayapalı, Mustafa Özdalgıç'nda aralarında bulunduğu 17 sanığın banka hesaplarında yapılan incelemede, birikimleri ile gelirlerinin orantılı olmadığının açıkça anlaşıldığı kaydedilerek hesaplardaki nakit paranın kara para olduğu gerekçesiyle, şahısların mal varlıklarına el konulması istendi.

Yakalama ve arama işlemleri sırasında mahkemenin tedbir kararı gereğince Erol Evcil'in 13 bin 200 Euro, 800 dolar, bin 640 YTL, 7 adet bilezik, 1 adet bileklik ve 4 adet küçük altınına kara para olduğu gerekçesi ile el konulması istenen iddianamede; Sibel Kayapalı'nın da 10 bin YTL, 3 adet altın kol saati ve mücevherlerine aynı gerekçe ile el konulması talep edildi.

Hüseyin Kayapalı'nın da aralarında bulunduğu 19 kişinin ise, üzerinde görülen şirket hisselerinin gerçek sahibinin Erol Evcil olduğu kaydedilen iddianamede, söz konusu hisselerin kara para olduğu düşünülen sermaye ile ya da zorla alındığı gerekçesi ile hisselere de el konulması talep edildi. Erol Evcil ile Hüseyin Kayapalı'nın da aralarında bulunduğu 41 kişi ile 20 şirkete ilişkin alınan tedbir kararının devamına, dava konusu olan şirketlerin yönetim kurulu yetkilerinin kayyum olarak atanan Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) devrine ilişkin kararın devam ettirilmesine karar verilmesi istendi.

Hüseyin Kayapalı ile 6 kişi üzerinde bulunan gayrimenkullerin, Erol Evcil'e ait olduğu ve kara para olarak adlandırılan ve hukuk dışı sermaye ile alındığının öne sürüldüğü iddianamede, bu gayrimenkullere el konulması talep edildi. Hisseleri başkaları üzerinde bulunsa da Erol Evcil'e ait oldukları düşünülen 18 şirketin mal varlıkları ile tüm hak ve alacaklara el konulması istenen iddianamede, ayrıca Evcil'in talimatı ile Engin Eren'in hesabından Aycan Semizer'in hesabına yapılan ve Mercedes marka aracın bedeli olduğu belirtilen 93 bin Euro'ya , Evcil'e ait olduğu belirtilen başka kişiler üzerindeki araçlara el konulması talep edildi.

Daha önce Bursa ile İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı arasında hangi savcılığın görev alanın da olduğuna dair tartışma yaşanmasına sebep olan dava, Bursa Ağır Ceza Mahkemesi'nin görevsizlik kararı ile İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi. Soruşturma esnasında tutuklanan 20 kişi ise, davanın açılmasının ardından Bursa Ağır

Ceza Mahkemesi tarafından tahliye edildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler