HABER

Çakır'dan Fransa'daki diplomatlara eleştiri

SAMSUN (İHA) - Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Samsun Milletvekili Mustafa Çakır, Fransa Parlamentosu'nun sözde Ermeni Soykırımı'nı inkar edenlere hapis ve para cezası vermesini yasasını kınayarak, "Fransa'daki diplomatlar çalışmıyorsa görevden alınmalıdır" dedi.

Fransa Parlamentosu'nun aldığı kararı eleştiren ve Fransa'daki lobi çalışmalarının yetersizliğinden yakınan Milletvekili Mustafa Çakır, alınan kararın üzüntüsünü yaşadıklarını, Fransız isimleri dahil ürünlerinin, karar geri çekilene kadar kullanılmaması gerektiğini söyledi. Fransa'daki elçilik görevlilerini eleştiren ve görevlerini yerine getirmediklerini iddia eden Mustafa Çakır, "Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni temsil eden diplomatlarımız sorumluluklarını bilen, Türk örf adet ve geleneklerimizi orada yaşatabilen, lobi çalışmalarını çok yapan diplomatlar olmalıdır. Fransa'daki sorun bugüne ait değil. Geçmişten gelen dış ilişkilerde yeterli çalışma yapılmamış. Türkiye devletinin özelliğini, temsil noktaları oraya taşınmalıydı. Diplomatlar birleştirici uzlaştırıcı olmalılar. Sırça köşklerde oturacaklarına halkın içerisine karışınlar. Orada oturuyorlar yemek yiyorlar, ziyaret yapıyorlar. Ama Türkiye'yi yeterince temsil etmiyorlar. Diplomatlarımız üzerlerine düşen görevleri yapmadılar. Türkiye Cumhuriyeti kimliğini taşıyan etnik unsuru ne olursa olsun, sağcısından solcusuna, hepsi kaynaştırılmalı, seminer gibi organizasyonlar düzenlemeliydi. Fransa'daki diplomatlar çalışmıyorsa görevden alınmalıdır" diye konuştu.

Fransız Parlamentosu'nda alınan kararla Türk diplomatların az çalıştıklarının ortaya çıktığını dile getiren Çakır, "Gerekli lobi çalışması yapılsaydı 600 bin Türk'ün bulunduğu Fransa'da 'Ermeni Soykırımı Yoktur Yasası' çıkardı. 350 bin Emeni yaptığı lobi çalışmalarıyla parlamentodan kendi lehlerine yasayı çıkardılar. Biz geride kaldık. Sadece seyrektik. Dışişlerinden maaş alanlar halkın içine girip, Fransız diplomatlarla kulis yapıp bizim lehimize kararların çıkmasını sağlanabilirdi. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ve Bakanlık yetkilileri gerekli kovuşturma ve soruşturmayı yapacaktır. Biz gelişmeleri bekliyoruz" şeklinde konuştu.
Orhan Pamuk'u da eleştiren Çakır, 1 milyon Ermeni'yi Türkler öldürdü diyerek Nobel ödülü aldığını, kendilerinin bu ödüle sevinmediğini, buna sevinenleri doğru bulmadıklarını savundu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön