HABER

Çalıntı iddiaları asılsız

Başbakanlık Müsteşarı Prof. Dr. Ömer Dinçer'le birlikte hazırladığı "İşletme Yönetimi" kitabında intihal (çalıntı) yapıldığı yönündeki iddiaların asılsız olduğunu belirten Doç. Dr. Fidan, "Hürriyet Gazetesi ve yazar Oktay Ekşi'nin yaptığı iletişim hürriyetinin kötüye kullanılmasının bir örneğidir" dedi.Doç. Dr. Fidan, gazete ve yazar hakkında dava açmaya hazırlanıyor.

Çalıntı iddiaları asılsız

Cumhuriyet Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yahya Fidan, İHA'ya özel yaptığı yazılı açıklamada, Hürriyet Gazetesi'nin 11 Şubat 2004 ve 12 Şubat 2004 tarihlerinde, Başbakanlık Müsteşarı Prof. Dr. Ömer Dinçer ve kendisi hakkında yayınlanan Oktay Ekşi'ye ait köşe yazıları ve bu yazılar esas alınarak yapılan haberlerin tamamen gerçek dışı, maksatlı ve çarpıtmadan ibaret olduğunu belirterek, iletişim hürriyetinin kötüye kullanılmasının bir örneği olduğunu savundu. 11 Şubat 2004 tarihli gazete manşet haberi ve köşe yazısında yanlışlıklar olduğunu kaydeden Doç. Dr. Fidan, bu yanlışları şöyle açıkladı:

"Rötüş Yapılmış başlığında verilen ve Sayın Koçel'in kitabının 174. sayfası diye sunulan paragraf bizim kitabımızın 174. sayfasının ilgili bölümüdür. Bizim kitabımızın ilgili bölümü diye sunduğunuz ve aradaki bazı bölümleri atılarak, birleştirilerek verilen kısım ise Sayın Koçel'in kitabının 160. sayfasında yer alan ilgili bölümdür. Bizim kitabımızın 160. sayfası tamamen farklı bir konuyu inceliyor ve o sayfada da Sayın Koçel'e atıfta bulunulmuştur.

Kitabımızın 174. sayfasına bakmadan kaleme alınan yazı ve haberdeki bir başka ve en önemli hata ise sayfada 4 orijinal yabancı kaynakla birlikte iki yerli kaynaktan biri olarak Sayın Koçel'den atıf yapıldığını gösteren dipnotu görülmemiş (!) olmasıdır.

Çalışmada kesinlikle intihal (çalıntı) yapılmamıştır. İşletme Yönetimi isimli çalışmamız bir ders kitabıdır. Ders kitaplarında ve ders notlarında genel anlamda yaygın olarak atıflar her sayfanın altında gösterilmeyip, yararlanılan kaynaklar listesinde ilgili eserler sıralanır. Bu konuda onlarca örnek gösterilebilir. Kitabın yayınlandığı 1996 yılında biz çalışmamızda her sayfada ilgili referansları göstermeyi uygun gördük. Çalışmanın başından itibaren baktığınızda, genel örneklerde sayfada dipnot çok yoğun olarak kullanılmazken, biz daha anlamlı olsun düşüncesiyle dipnot göstermekten, gerektiğinde aynı sayfada aynı yazarı tekrar tekrar göstermekten kaçınmadık. Sayın Tamer Koçel hocamızın kitabından da en az 20 yerde atıf yaptık."

"BİZİM YAZDIKLARIMIZ KOÇEL'İN KİTABINDA YER ALDI" Doç. Dr. Yahya Fidan, sözü edilen ve "özür dileten intihal" şeklinde sunulan konunun aslının farkı olduğunu belirttiği açıklamasında, "Kitapta benim hazırladığım bölümlerden birinde Sayın Koçel'in kullandığı, ancak benim de elimde orijinali bulunan bazı kaynaklar birkaç yerde Sayın Koçel'den de alıntılarla orijinal kaynakları kullanılmıştı. Bir sözlükten ya da kullanılan, herkesin rahatlıkla ulaşabileceği temel eserden bir bölümü aktarırken, o bölümü daha önce kullanan kişinin verdiği kısımla yetinebileceği gibi, ilgili bölümün üstüne veya altına doğru neler ifade edildiğini merak edip orijinaline müracaat edilmez mi? Bazı yerlerde bu tür yaklaşımlar sergilenmiştir. Yayınlandığı tarihte, Sayın Koçel'in kitabı da dahil olmak üzere alanındaki hiçbir ders kitabında bulunmayan, ancak işletme yönetimini ilgilendiren çağdaş konular ilk kez bizim kitabımızda öğrenciler ve akademisyenlerle buluştu. 1996 yılında kitabımıza aldığımız bir çok konu daha sonraki yıllarda benzerlerine esin kaynağı olmuştur. Nitekim Sayın Koçel'in kitabının 2003 baskısı bu alanın şaheseri haline gelmiştir. Bizim 1996'da bahsettiğimiz yeni konularla birlikte birçok çağdaş işletmecilik konusu hocanın kitabına dahil edilmiştir" ifadesine yer verdi.

ODTÜ İşletme Bölümü'nce düzenlenen ve "İşletmecilik Eğitiminde Yenilikçilik Ödülü" kapsamında değerlendirilen "Etkileşimli İşletmecilik Eğitimi" isimli projesinin teşvik ödülüne layık görüldüğünü kaydeden Doç. Dr. Fidan, açıklamasını şu görüşlerle sona erdirdi:

"Ülkemizdeki tüm akademisyenlerin katılabileceği bir yarışma olan ödül kapsamında derslerimde uyguladığım yöntemler ödüle layık görüldü. Hemen her yıl 400 civarında öğrencinin dersine girmekteyim. Saygın bir bilim adamıyım. Bu tür haberlerle bilimsel, akademik ve kişisel saygınlığıma zarar verilmesini şiddetle kınıyorum. Tüm bu açık gerçekler karşısında 'yeterince titiz olmadığı' anlaşılan Oktay Ekşi'nin ve haberi yapan gazetenin maksatlı ve çarpıtma yazı ve haberine ilişkin tüm hukuki haklarımı kullanacağımı ifade ediyorum. Konuyu tüm akademik camianın ve kamuoyunun sağduyusuna sunuyorum."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler