Çalışma ve Sosyal güvenlik bakanlığı logo değiştirdi

ANKARA(ANKA)- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, yıllardır kullandığı harflerden oluşan logosunu ani bir kararla değiştirdi. Bir süredir üzerinde çalışıldığı öğrenilen kırmızı ay beyaz yıldızlı logo, bir siyasi partinin logosuna benzediği için tartışma yarattı.

Sosyal Güvenlik ve Genel Sağlık Yasa Tasarısı nedeniyle sıkça gündeme gelen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda değiştirilen bakanlık logosu tartışma konusu oldu. Yıllardır kullanılan ve bakanlığın harflerinden oluşan logo için başlatılan çalışma geçtiğimiz günlerde sona erdi. Özel bir firma tarafından hazırlanan ve üzerinde kırmızı ay beyaz yıldız, Türkiye haritası, 3 kişilik çekirdek aile bireylerinden oluşan yeni logo ilk olarak bakanlığın resmi internet sitesine konuldu. Bakanlık yeni logosunda Başbakan Erdoğan'ın 5 kişilik aile isteğine uymadığı ve 3 kişilik çekirdek aileye yer vermesi de dikkat çekti. Ardından hazırlanan ve dağıtılan Sosyal Güvenlik Reformu, Sosyal Güvenlik Reformu'nda Merak Edilen 50 Soru Cevap adlı kitapçıklarda kullanılan logo, bakanlığa tanıtıldı.

-ELEŞTİRİLER İNCELENİYOR-

Bakanlığın yeni logosunda Başbakan Erdoğan'ın 5 kişilik aile isteğine uymadığı ve 3 kişilik çekirdek aileye yer vermesi de Erdoğan'dan veto yiyeceği şeklinde yorumlandı. Logonun halen aktif olarak siyaset yapan Saadet Partisi'nin logosunu andırdığı iddiaları da ciddi bir tartışma yarattı. Saadet Partisi'nin kullandığı ağzı gökyüzüne bakan ay ve yıldız ile örtüşen logoyu eleştiren bazı bürokratlar, bunun hukuki sonuç doğuracağını ifade ettiler. Bu eleştiri nedeniyle resmi evraklarda kullanılmayan logo için hukuki inceleme başlatıldı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in emriyle inceleme başlatan hukukçuların incelemesi sonucunda eğer yasal sıkıntı olmayacağı kararı verilirse, bakanlığın yeni logosu önümüzdeki günlerde resmi tanıtımının ardından hayata geçecek.(ANKA)