Çam Kozalağı Suyunun Hiç Bilmediğiniz 5 Faydası

Artık evimizde sadece süs olarak değerlendirmek yerine yiyip içeceğiz de :) Çünkü kendileri tam bir şifa kaynağı.

Çam Kozalağı Suyunun Hiç Bilmediğiniz 5 Faydası

Faydaları neredeyse hiç duyulmamış özel bir bitki çam kozalağı. Evlerde çoğu zaman dekor amaçlı kullanılınan kozalağın faydaları öyle çok ki, duyduktan kendisinin reçelini bile yapıp afiyetle yiyebilirsiniz!

700x17543_16072012153837_1

1. Solunum ve Akciğer Rahatsızlıkları

Öksürük, tıkanma, astım rahatsızlığı ve balgam çıkarma gibi hastalıklarda oldukça etkili. Eğer sigara kullanıyorsanız, ciğerlerinizi temizlemek için de birebir! Bakın öyle ki, cümlelerime şimdiden ünlem koymaya başladım. Gerisini siz düşünün artık.

2.Çökmüş Bağışıklık Sistemi

Bağışıklık sistemini artıran kozalak, doğada nadir bulunan özel bileşenlere sahiptir. Kış boyunca hasta olmamak ve bağışıklık sistemiminizi güçlendirmek adına, suyunu içebilir ya da reçelini yaparak kahvaltıda tüketebilirsiniz.

3.Yıpranan Saçlar

Çam yağına biraz daha alışık haldeyiz. Çam kozalağı yağını yıpranmış saçlarınız için gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Saçlarınız dökülüyorsa da yine seçiminizi çam yağından yana kullanabilirsiniz.

iStock-589428130

4.Psikolojik Sorunlar

Stres, sıkıntı ya da bunalım halindeyseniz çam yağı koklamak sizi yatıştıracaktır. İsteğiniz doğrultuda yastıklarınıza ya da çamaşırlarınıza birkaç damla damlatabilirsiniz. Yastıklarınıza damlattığınız çam yağı, rahat bir uyku uyumanızı da sağlayacaktır.

5.Odaklanma Sorunu

Odaklanma problemi yaşıyorsanız bunun için çam suyundan faydalanabilirsiniz. İçtiğiniz çam suyu, sizi yatıştırarak odaklnama problemini ortadan kaldıracaktır.

Çam Kozalağı Suyu Nasıl Hazırlanır?

5 adet yeşil çam kozalağını doğrayın ya da bütün bırakabilirsiniz. (Dezenfekte etmeyi unutmayın.) Derin bir kaba ya da tencereye içme suyu ekleyin. Doğramış olduğunuz çam kozalaklarını suya ilave edin. 24 saat boyunca demlendirin. Bir gün beklemesinin sonucunda yarım saat de kaynatın.

Uygulamanın sonunda bal ile tatlandırabilirsiniz. Günde bir bardak tüketebilirsiniz.

Not: Doğadan gelen şifa kaynağı da olsa, kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın. Bilmediğiniz bir rahatsızlığınız varsa içtiğiniz su durumu tetikleyebilir. Sağlıcakla!

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 25 yorum
kozalağı nasıl soyacaksınız .onu bile anlatmamışsınız.bu ne ciddiyetsizlik .insanı okuduğuna pişman ediyorsunuz....
@casperr1973 Ömründe kozalak gördünmü ? soymayı deniyorsun
@casperr1973 kozalak soyulmaz. Biraz araştırın.
@casperr1973 Kozalağın soyulmasınıda ilk kez senden duyuyorum! Ne soyması aga? Yıka iyice, doğra ve kaba koy demle!!!
resmini görüyorsun soyma işlemi olamayacağını anlamiyormusun
merhabalar, taze kozalak bulunca soymanıza gerek kalmıyor. Tarifimiz bu şekilde doğrudur :) Sevgiler @casperr1973
dezektevre derken nasıl bir yöntem uygulamamız lazım dezektevre nasıl olacak
ORMANDAN ALIP GELMEYİN ÜSTÜNÜZDE VEYA ARABADA ORMANCIYA YAKALANIRSANIZ CEZASI ÇOK FAZLA.TABİ BU YASAKĞINDA SEBEBİ VAR.
@ibotaban neye yassak,haci dayu?
@s.acilen Onardan tohum dökülüp veya hayvanlar tarafından yenildikten sonra ulaştığı her yerde dışkı veya farklı sebeplerle yeni fidanlar oluşuyor.
Ormandan Çam Kozalağı Toplamak yasaktır.Orman Muhafaza Memurları yakalarlarsa Dötünüzü keser alimallah.
@mkurt hah hah haaaa...
reçeli çok lezzetli oluyor. kozalakların yeni çıkmaya başladığı zaman toplanıyor. taze ve körpe. iri, olgunlaşmış kozalak olmaz.
Kozalağın çayını yapıp içince fıtığa bile faydası var. 3 Kozalağı 4 bardak su ile kaynatıp 3-4 günde bir içiyorsun.
Kanıtlanmış mı acaba
ne kadar su konulmaıdır
Arkadaşlar her bünyede nasıl etki eder bilmem. Bulursanız resimdeki gibi 5 tane bulun, yeşilse yumuşak olur bıçakla önce ikiye sonra tekrar ikiye diklemesine bölün ve 1litre su da 1 gün bekletin, yağı çıkacak kadar ezsenizde olur. 1 gün beklettikten sonra kozalaklı yada kozalaksız 30dak. boyunca normal - kısık ateşte kaynatın. Soğuyunca ister kozalağını süzün isterseniz süzmeden istediğiniz vakitte çay bardağı garerinde içip günü tamamlayın. Sedefi olanlara uyarı yapan oldu. 15 gün uygulayın, 15 gün boş geçin sonra 15 gün tekrar, çok aşırıya gitmeyin, dolapta beklesin, plastik şişeye koymayın
Çocukları zatüre olanlar muhakkak faydasını görür.Adana Aladağ yaylalarında (Meydan) farklı şekilde yapıyorlar.
sonunda kozalakta yedirecekler millete
doktor bilimcidir şifacı degil bu ne perhiz bu ne laha turşusu hikayesi "Doğadan gelen şifa kaynağı da olsa, kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın. Bilmediğiniz bir rahatsızlığınız varsa içtiğiniz su durumu tetikleyebilir." sizce bu akla uygunmudur
ormanın dibine çam dikdim toplarsın kozalakları olmayalım da :)
MİLLET YORUMLARDA SOYMAKTAN BAHSEDİYOR YAZININ NERESİNDE SOYUN DİYOR?BEN GÖRMEDİM...DOĞRAYIN DİYOR.OKUMADAN YORUM YAPIYORSUNUZ
casper ogrenebildin mi nasi soyuluyomus
Çocukken yaklaşık olarak 25-30 yıl önce büyükbabama toplardım yeşil olanlardan büyük bir kazanda bekletir sonrada biraz kaynatıp soğuduktan sonra şişeye koyup suyunu içerdi şeker hastalığına iyi geliyor diyordu. Hemen hemen her yıl tekrarlardı.
Konu daha yeni gündeme geldi... Bizler Eşimin yaptığı " GOZALAK REÇELİNİ" sanırım 20 yıldan bu yana yeriz... güzel bir kokusu vardır. faydasınıda şimdilerde öğreniyoruz.. sanırım doğada tabi olarak yetişen herşey faydalıdır....
Diğer Haberler