HABER

Cameron'dan tahliye özrü

İngiltere başbakanı David Cameron, Libya'daki İngiliz vatandaşlarının ülkeden kurtarılması sürecinde yaşanan aksaklıklar için özür diledi.

İngiltere başbakanı David Cameron Libya'daki İngiliz vatandaşlarının tahliye işlemlerinde yaşanan aksaklıklar için özür diledi.

Hükümetin bu süreci yönetiminde ortaya çıkan kusurlar için çok üzgün olduğunu söyleyen Cameron, yaşananlardan hükümetin ve bakanların çıkaracağı dersler olduğunu bildirdi.

Libya'daki durumun hiç de kolay olmadığının altını çizen başbakan, özellikle hava alanlarındaki problemlerin büyük olduğunu söyledi.

Başbakan Cameron'un açıklaması, hükümete İngiliz vatandaşlarının nakliye işlemlerinde yaşanan aksaklıklar ve gecikme sebibiyle yöneltilen eleştriler sonrasında geldi.

Bu arada Libya'da devam eden olayların ortasında kalan 78 İngiliz vatandaşını taşıyan bir uçak İngiltere'ye vardı.

BBC'nin edindiği bilgiye göre İngiltere hükümeti son 24 saattir, Libya'da mahsur kalan İngiliz vatandaşlarının kurtarılmasında görev almak üzere, SAS özel kuvvetler timlerini hazır bekletiyor.

Libya'da olaylar öncesinde 3500 kadar İngiliz vatandaşının yaşamakta olduğu ve bunların büyük bölümünün kendi imkanlarıyla ülkeyi terkettiği bildirilidi.

Durumundan endişe duyulan İngiliz vatandaşları ise çöllerdeki petrol kuyularında çalışan işçiler.

Sayıları tam olarak bilinemeyen bu gurubun, dış dünyayla iletişimi kesilmiş durumda.

İngiltere dış işleri bakanı William Hague, petrol şantiyelerindeki işçilerin bazı saldırılara maruz kaldıklarını ve en hassas grubu oluşturduklarını bildirdi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön