HABER

Çanakkale Boğazı'nda şiddetli fırtına

ÇANAKKALE (İHA) - Çanakkale Boğazı'nda, dün akşam saatlerinde başlayan fırtına sebebiyle Kuzey Kore bayraklı bir kuru yük gemisi karaya oturdu.

Çanakkale Boğazı'nda saatteki hızı 80 kilometreyi bulan şiddetli fırtına deniz ulaşımını olumsuz etkilerken, Kuzey Kore bayraklı bir kuru yük gemisi, demirli bulunduğu yerden sürüklenerek karaya oturdu.

Edinilen bilgiye göre, Yunanistan'ın Selanik Limanı'ndan Ukrayna'nın Poti Limanı'na gitmekte olan Kuzey Kore bayraklı "Krimea M." isimli kuru yük gemisi, fırtınadan etkilenmemek için Şevketiye Mevkii'nde demir attı. şiddetli fırtına ve dalgalar nedeniyle demiri tutmayan gemi sürüklenerek karaya oturdu.
Yetkililer, yardım talebinde bulunmayan geminin kendi imkanlarıyla kurtulmaya çalıştığını söyledi.

Boğazda etkili olan şiddetli poyraz nedeniyle şehir hatları işletmesinde ait feribot seferleri de dün gece 20.00'den bu yana yapılamıyor. Çanakkale-Eceabat arasındaki vapur seferleri ise gece 3 saat süren aradan sonra 01.00'den itibaren yeniden yapılmaya başlandı.
Yetkililer, fırtınanın etkisini artırması halinde bu hattaki seferlerin de iptal edilebileceğini belirtti.

Fırtına yüzünden Çanakkale Boğazı'na girecek küçük tonajlı gemiler güvenlik açısından Gelibolu ve Bozcaada açıklarında demirli olarak bekletilirken boğazdan geçiş yapan gemilere hizmet veren gümrük, sağlık ve acente işlemleri yapılamıyor.
Şiddetli fırtına nedeniyle Çanakkale şehir merkezindeki birçok elektrik telinin kopması da kente elektrik sağlanmasını önemli ölçüde engelliyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön