Canan Karatay: Modern yataklar ağrı sebebi

İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, "Modern hayat, modern yataklar çıktıktan sonra hanımların, beylerin ağrılar arttı. Modern yataklar ağrı sebebi" dedi.

Canan Karatay: Modern yataklar ağrı sebebi

İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, Kastamonu'nun İhsangazi ilçesinde düzenlenen Siyez Festivali'nde yaptığı konuşmada, insanların kimyasallardan uzak durması gerektiğini vurguladı ve şöyle konuştu:

"Vücuda kimyasallar yada işlenmiş maddeler girdiğinde vücutta tepki meydana geliyor çünkü bizim hücrelerimiz bunları tanımıyor. Onun için düşük yoğunluklu bir mücadele devam ediyor. Diyelim ki bu mücadele küçük bir çocukta başlıyor ama hastalık 40'lı veya 50'li yaşlarda çıkıyor. Bunun kökünde yanlış beslenme, doğallıklardan uzaklaşmakta yatıyor."

Yanlış beslenmenin ciddi sorunlar doğurduğuna işaret eden Karatay, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Babamda kalp var bende de olacak, annemde kanser var bende de olacak diye bir şey yok. Bu hastalıkların hiçbiri genetik değil. Hepimizde kanser genleri var ama bunlar uykuda. Bunları yanlış beslenmeyle, toksik tüketmeyle, modern buğday tüketmeyle uyandırdığımız zaman birinde akciğer, birinde meme birinde başka bir kanser yapıyor."

'BAKANLIK TEŞVİK ETMELİ'

Siyez buğdayı tüketiminin artması gerektiğini dile getiren Karatay, "Modern buğday hibrit olduğu için yüzde 60 ile yüzde 80 oranında gluten var. Bu gluten ekmeği çok tükettiğimiz için bizi hastalandırıyor. Bu nedenle siyez buğdayının tüketiminin arması lazım. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın da bu konuda çiftçiyi teşvik etmeli" dedi.

'EVDE YAPILAN YOĞURTLARDAN TÜKETMELİYİZ'

Buğdayda bulunan glutenin bağırsaklarda zararlı bakterilerin üremesine sebep olduğuna işaret eden Karatay, şunları söyledi:

"Bağırsaklarımızda bulunan küçük tüyler bizi zararlı maddelerden korurken gluten bunları öldürüyor. Bu nedenle doğal beslenmeliyiz. Evde yapılan yoğurtlar, doğal meyvelerden yapılan sirkeler tüketmeliyiz. Kurtlu elmalardan yapılan sirkeler tüketmeliyiz. Kurtlar bizden daha akıllı, ilaçlı hiçbir şey yemez."

'YÜN YORGAN VE YASTIKTA YATILMALI'

Karatay, yün tüketiminin önemli olduğunu aktararak şunları kaydetti:

"Modern hayat, modern yataklar çıktıktan sorar hanımların, beylerin ağrılar arttı. Modern yataklar ağrı sebebi. Vücuda uyuyormuş, uymuyormuş inanmayın. Tabii en güzelini alabilirsiniz alın ama onun üstüne yünden yapılan saf battaniye sereceksiniz. Yün yorgan ve yün yastıkta yatacaksınız."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 11 yorum
bu kadınla dalga geçiyorsunuz ama kadın prof doktor iç hastalıkları ayrıca dedikleri doğru fakat günümüzde başka alternatif olmadığı için alay konusu oluyor
Yüncüler şu aralar işsiz herhalde Canan Karatay'a durumu çıtlatmışlar... ::))
@tolgat82 karnımızı doyuramıyoruz canan karatay yünlü yataktan bahsediyor tabi kendileri başka bi alemde yaşıyor
söylediklerinizin hepsine katılıyorum.Çok doğru.Ülkem insanlarını çok güzel biliçlendiriyorsunuz.Saygı ve sevgilerimle hocam.Değerinizi anlarlar ama çok geç olur.
yatak yorganı bilmem ama gıdalar konusunda çok haklı..eskiden annelerimiz bir soğan-domates doğrasa, metrelerce öteden kokusu gelirdi...şimdi ki hormonluların kokusu mutfağın bitişiğindeki odaya bile gelmiyor..o devirdeki sağlıklı gıdaları maalesef şimdi yiyemiyoruz...üstelik şimdi bir de sigara tiryakiliği gibi fast-food, cola tiryakiliği çok yaygın...şeker ve kansorejen içerdikleri tıbben ispatlanmış olmasına rağmen hala bu dükkanlar tıklım tıklım..ufacık çocuklara bile anneleri kızarmış patatesleri kendi elleriyle yediriyorlar..avm lerde, gözlerimle görüyorum...
Sokak sütü soğuk zincir bozuluyor diye sağlıksız diyoruz. İstanbulda herkesin kendi yoğudunu yaptığını düşünsenize ortaya neler çıkar
yorgancıların sevincini görmeli.
80 yaşında kadını görünce zaten hayat istegim kaçıyor bu yaşta artist gibi ne ortalıkta boy gösteriyor
dogru söylüyor hamilelere şeker yüklemesini ilk canan hoca dile getirdi çok doğru iki kızımada şeker yüklemesi yaptırmadım
Düz ve sert bir zemin üzerine fazla yumuşak olmayan bir örtü veya battaniye üzerine çarşaf serilerek yatmalı, omirilik hattı ancak böyle zamanla yerine oturuyor.
Diğer Haberler