Canan Karatay ramazan ayı uyarısı: Tuzlu su için...

Prof. Dr. Canan Karatay, yaklaşan ramazan ayı öncesinde önemli uyarılarda bulundu. Ramazan ayına insanların vücutlarını şimdiden hazırlaması gerektiğini belirten Karatay, tuzlu su içilmesi tavsiyesinde bulundu.

Tekirdağ'da düzenlenen Yerel Tohum Şenliği için Tekirdağ’a gelen Profesör Doktor Canan Karatay, ramazan için vücudun şimdiden hazırlanması gerektiğini belirtti. Karatay, "Ramazana şimdiden hazırlanmamız lazım. Hep onu söylüyorum; önceden hazırlanmamız lazım. En önemlisi susuz kalmamak. Ramazanda 12-18 saat oruç tutuluyor. Susuzluk aslında en büyük sıkıntı. Çünkü akşama doğru başlayan baş ağrısının sebebi susuzluktur. Fakat daha önceden vücudumuz iyi biri şekilde sulandırılırsa... Fakat su tek başına değil, tuzla su birlikte vücuda girmeli. Vücudumuzun yüzde 60'ı sudur. Fakat bu sadece su değil. Tuzlu su, kaya tuzu ile birlikte. Bol kaya tuzu yemeklere koyulabilir. Şimdiden kaya tuzlu ayran içilebilir. Tabii ki su içilirse vücut hazırlanır. Dinçleşir, gençleşirsiniz" dedi.

'GAZLI İÇECEKLERDEN UZAK DURUN'

Oruç tutarken sağlıklı bir sahur yapmanın önemine de değinen Karatay, “Sağlıklı olan zaten günde iki öğün yemektir. Ramazanda da sahurda da çok güzel bir şekilde Karatay kahvaltısı yapılabilir. Bol tereyağlı, bol zeytinyağlı, zeytin ve bir de peynir çok önemli. Tabii köfte de yapılabilir. Bunlar bol bol yenilebilir. Şimdi ramazan geliyor, bunlar sabah kahvaltısında çok fazla yenilebilir. Su içilebilir, süt içilebilir, çay içilebilir. Çay tabii ki şekersiz olacak ve lütfen gazlı, şekerli içeceklerden uzak duralım. Bunlar ramazan boyunca herkesi susatır ve baş ağrısı yapar” dedi. (İHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 7 yorum
Tuzlu Su mu ? Yok artik !!
hocama kalsa herkes pastırma, ceviz, tereyağı, zeytinyağı, bonfilelerle beslenecek hem de ekmeksiz. asgari ücretten haberi var mı hocamın acaba?
helal olsun hocam.Allah ilmini artirsın bu millete senin gibi gerçeği söyleyen doktorlar lazim.
Kadın yüksek tansiyondan götürecek milleti.
Müslümanlık sadece ramazan ayına özgü değildir.
Birazcık aklınızı kullanın; KARATAY size tuzlu su için dediyse, Zeytine, turşuya salamura yaptığınız oranda, tuz demediya, herşeyi tersinden yorumluyorsunuz, Hiper tansiyon hastalarına tabiiki doktor ne yapacaklarını söylemiştir. Biraz mantığınızı kullanarak yorum yapın.
HOCAM BU SEFER KATILMIYORUM TUZ YAKAR İNSANI
Diğer Haberler