Canan Karatay yine sert konuştu: Suç diyetisyenlerin!

Hatay'ın Altınözü ilçesinde Zeytin ve Zeytinyağı Festivali'ne katılan İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, zeytin ve zeytinyağının sağlık için önemini bir kez daha vurguladı. Karatay konuşmasında, şimdiye kadar sağlıkta zeytine hak ettiği değerin verilmediğini belirtti ve Bu suç iki üç zeytin yiyin diyen diyetisyenlerindir" şeklinde konuştu."

Canan Karatay yine sert konuştu: Suç diyetisyenlerin!

Hatay’ın Altınözü İlçesi’nde devam eden Altınözü Zeytin ve Zeytinyağı Festivali’ne katılan İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, zeytin ve zeytinyağı tüketenlerin hastalanmayacağını söyledi. Daha önce de zeytinin altından daha değerli olduğunu sık sık dile getiren Karatay, “Altın için insanlar birbirini boğazlıyor, ama Altınözü’nde yetişen zeytin ve zeytinyağı hayatı ve ömrü uzatıyor.” şeklinde konuştu.

Etkinliğin onur konuğu olan ve zeytin hasadına katılan Prof.Dr. Canan Karatay, zeytinyağı içip, zeytin topladı. Burada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Prof.Dr. Karatay, “Zeytin muazzam bir şey, bu hayat veriyor, bu gençlik veriyor, sağlık veriyor. Bu millet zeytin ve zeytinyağı kullanmaya başlarsa bu millette hastalık kalmaz. Zeytin ve zeytinyağıyla beslenirsek hiçbir hastalık kalmaz” dedi.

Zeytin hasadı ardından kendi adı verilen zeytin fidanını toprakla buluşturan Prof. Dr. Canan Karatay, fidan dikimi için açılan çukura düşmekten Altınözü Kaymakamı Bülent Uygur’un kolundan tutmasıyla kurtuldu. Kendi adı verilen zeytin fidanını diken Karatay şöyle konuştu:

“Biliyorsunuz zeytin altındır, buranın adı Altınözü, yani altının özü, zeytinyağı da altının suyudur, hatta altınla alakası yok, altından daha değerlidir. Çünkü altın için insanlar birbirini boğazlıyor, ama Altınözü’nde yetişen zeytin ve zeytinyağı hayatı ve ömrü uzatıyor. Ben bir sağlıkçı iç hastalıkları profesörü olarak, diyorum ki, bu altın suyunun mutlaka kullanılması lazım, içilmesi lazım sağlık için, bütün hastalıklar için, hangi hastalıkları önlediğini Hipokrat söylüyor MÖ 5. Yüzyıl’da. Çok sağlıklıdır, onun için Altınözü’nde yetişen çok önemli tipteki zeytinlerin de çok önemli olduğunu biliyorum. Bu senelerce örtbas edildi, söylenmedi. Ama bu suç bizim değil bu suç, 2-3 zeytin yiyin diyen diyetisyenlerin hiç kusura bakmasınlar. Sayın vekilim kahvaltısız gelmiş yorgun, halbuki sabah bir fincan zeytinyağı içseydi, bu kadar yorulmazdı, kahvaltı etmek şart değil.”

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 5 yorum
Sayın Karatay haklısınız. Zaten 2-3 zeytin yiyin diyen diyetisyenlerin çoğu varil gibi.
Zayıflamak için diyetisyene gidip 1 haftada 6 kilo alan hasta da gördük... Ezberci kalori hesapları, doğallıltan uzak emperyalizm dayatmaları
Canan hoca sen gel bir de ankara üniversitesi tıp fakültesindeki diyetisyenlerin kulaklarını çek. Hazırladıkları personel,öğrenci,hasta yemeklerini bi görsen bırak kulak çekmeyi hepsini de vurursun...
Benim zeytin üreten bir akrabamın sabah kahvaltısı bir fincan zeytinyağının içine kekik kırmızı biber vs. koyarak yaptığı sostur. 92 hiçbir sağlık problemi yok hala bağda bahçede çalışıp yemeğini yapıyor hatta turşu falan da yapıyor... Hocanın dediği yalan değil tecrübeyle sabit.
zeytin kuranda da geçiyor.. çok faydalı bir bitkidir. ama hiç hastalık olmaz demek ya hep ya hiç düşünce hatasıdır.
Diğer Haberler