HABER

Canikli: 'Zenginden almışız fakire vermişiz'

Ankara - AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, geçmişte bütçenin yüzde 45'inin faiz harcamalarına gittiğini, kendi iktidarlarında bunu yüzde 25'lere indirdiklerini belirterek, "Zenginden almışız fakire vermişiz" dedi.

TBMM Genel Kurulunda, 2008 yılı bütçesi üzerinde konuşan Canikli, bütçelerin samimi ve dürüst olması gerektiğini, kendi iktidarlarına kadarki dönemlerde bütçelerin bu özelliği taşımadığını bildirdi.

Hükümetlerin bütçelerde verdikleri sözleri ve taahhütleri yerine getirmesi gerektiğini belirten Canikli, geçmişte bütçe açıklarının sürekli arttığını, iktidara geldikleri 2002 yılında yüzde 32 olduğuna işaret ederek, bunu önce yüzde 28'lere daha sonra da yüzde 7.3'e kadar düşürdüklerini anlattı.

AK Parti bütçelerinin "sosyal bütçeler" olması nedeniyle farklılık gösterdiğini vurgulayan Canikli, şöyle konuştu:" Bizden önceki trend devam etseydi, 2008 yılında 110 milyar dolar faize gidecekti. Oysa şimdi 50 milyardan biraz fazla...Biz, 50 milyar YTL tasarruf etmişiz. Bu para nereye harcanmış? Personel harcamalarına, tarıma, sağlığa, sosyal güvenliğe, yatırımlara aktarılmış. 2002 yılında toplumun en zengin yüzde 20'lik kesiminin mili gelirden aldığı pay yüzde 50 iken yüzde 43.5'e düşmüş, toplumun en fakir yüzde 20'lik kesimin aldığı pay ise yüzde 5.3'ten yüzde 6.1'e çıkmış. İtirazı olan varsa söylesin; ya şimdi konuşsun ya sussun."Canikli, muhalefetin kendilerini, "cari açık ve borç stoku çok yüksek, büyüme hormonlu, istihdam sorunlu" diyerek eleştirdiğini hatırlatarak, IMF ile bugüne kadar yapılan 18 stand-by anlaşmasında -18. hariç olmak üzere- başarıya ulaşılamadığını söyledi.

Kendi iktidarlarında, insanların gelecek kaygısından kurtulması sonucu tüketim harcamalarında patlama yaşandığını, küresel sermaye girişinin hızlandığını ve bunun sonucunda TL'nin değer kazandığını anlatan Canikli, dış ticaret, ithalat ve cari açıkta önce yükselen sonra düşüşe geçen seyre karşılık ihracatın sürekli bir artış seyri içinde olduğunu söyledi. Canikli, dış ticaret açığında enerji ithalatının önemli pay tutuğunu bildirdi.

Canikli, dış borçla ilgili değerlendirmelerde bulunurken de özel sektörün borcu ile devlet borcunun ayırt edilmesini istedi. Devletin dış borcunun 2002 yılında 86 milyar dolar olduğunu, bu rakamın bu yıl 87 milyar dolara çıktığını bildiren Canikli, "Aradaki 1 milyar dolar da başka para cinsinden borçların dolara çevrilmesiyle ortaya çıktı. Yani devlet 5 yılda hiç borçlanmamış" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön