HABER

Canım yanıyor...

Polise taş attığı iddiasıyla 13.5 yıl ceza alan Berivan’dan mektup var: "Canım yanıyor..."

Canım yanıyor...
TMK’da polise taş attıkları için “terör” suçundan tutuklanıp ağır ceza mahkemelerinde yargılanan çocuklarla ilgili değişikliği öngören tasarı Meclis’te beklerken, bu yasa nedeniyle mağdur edilen çocuk sayısı da her geçen gün artıyor. Bu mağdurlardan biri de üç ay önce tatil için gittiği Batman’da polise taş attığı gerekçesiyle tutuklanan ve önceki gün görülen ilk duruşmasında 13 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılan Berivan S. 15 yaşındaki Berivan, Abdullah Öcalan için 9 Ekim 2009 tarihinde Batman’da yapılan gösterilere katıldığı ve polise taş attığı gerekçesiyle tutuklandı. Hakkında “Örgüte üye olmamakla beraber örgüt adına suç işlemek”ten 7.5 yıl, “gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet”ten 5 yıl, “örgüt propagandası yapmak”tan bir yıl hapis istemiyle dava açıldı. “Polise taş atmadım. Teyzeme giderken olayların arasında kaldım” diyen Berivan, önceki gün görülen ilk duruşmada 13 yıl altı ay hapis cezasına çarptırıldı. Cezası yaşı küçük olduğu için 7 yıl 9 aya indi.
**Berivan için birşey yapın**
Tutukluluk hali devam ettiği için yaklaşık üç aydır kendisi gibi yaşları 18’den küçük dört çocukla Diyabakır E Tipi Cezaevi’ndeki kadınlar koğuşunda kalıyor. O aynı zamanda Terörle Mücadele Kanunu kapsamında cezaevinde kalan yaklaşık üç bin çocuğun da sesi. İşte o sesten dün Taraf’a bir mektup geldi: “Ben daha 15 yaşındayım ve ilk defa cezaevine girdim. Burada hep ağlıyorum, buraya hiç alışamadım. Ailemin yanında olmak istiyorum. Canım çok acıyor. Buradan çıkıp, okula gitmek istiyorum. Benim siyasetle bir ilgim yok. Bir şeyler yapmanızı bekliyorum!”
**Anne: Kızımı bağışlayın**
Batman’da yaşayan anne Meryem S, şimdi duvara astığı Berivan’ın fotoğrafıyla hasret gideriyor. Kızının suçsuz olduğunu belirten anne, “3 ay oldu kızımın yüzünü göremedim. Yalvarıyorum kızımı bıraksınlar. O daha çok küçük. Cinayet mi işledi? Adam öldüren katiller bile bu kadar ceza almazken, katılmadığı bir yürüyüşün içinde yakalanan kızımın bu kadar insafsızca cezalandırılması hangi vicdana sığar? Allah rızası için kızımı bana bağışlayın” diye feryat ediyor.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön