Çankırı'nın tescilli sarımsaklı et yemeği ilgi görüyor! Sarımsaklı et tarifi

Çankırı'nın tescilli sarımsaklı et yemeği, kenti ziyarete gelenlerden rağbet görüyor.

Çankırı'nın tescilli sarımsaklı et yemeği ilgi görüyor! Sarımsaklı et tarifi

Sarımsaklı et yemeğinin tescili için Türk Patent ve Marka Kurumuna (TÜRKPATENT) müracaat eden Çankırı Belediyesi'ne, içinde bulunan Çankırı tuzu ve Taşköprü sarımsağıyla ünü il dışına taşan yemek için coğrafi işaret belgesi verildi.

EN ÖNEMLİ ÖZELLİĞİ KULLANILAN YÖRESEL TUZ

Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen sarımsaklı et yemeğinin tarihinin çok eskilere dayandığını söyledi. Yemeğin içinde Çankırı tuzu bulunmasının en önemli özelliği olduğuna işaret eden Esen, "Sarımsaklı et yemeğini herkese tavsiye ederiz. Damaktan çıkacak bir lezzet değil. Çok farklı bir tadı var. Çankırımızın yıllardır geleneksel olarak yaptığı, aradığımız bir lezzet. Misafirlerimizin de çok hoşnut kaldığını biliyoruz. Artık Çankırı, tuzunun yanında sarımsaklı etiyle de sesini duyuracaktır." ifadesini kullandı.

YEMEĞİN PÜF NOKTASI ET KAVRULMADAN SUYUNUN VERİLMESİ

20191116_2_39348148_49509434_Web

Lokantasında 42 yıldır sarımsaklı et yemeği yapan Sefer Tekmen de yemeğin Çankırılıların damak tadına uyum sağlayan bir lezzet olduğunu dile getirdi.

Şehir dışından gelen misafirlerin de yemeği çok beğendiğini vurgulayan Tekmen, "Çankırı'da en çok satılan yemek, sarımsaklı ettir. Bazı müşterilerimiz Ankara'dan sarımsaklı et yemeye geliyor. Yöresel yemek için gezenlerden de bizi ziyaret edenler oluyor." dedi.

20191116_2_39348148_49509440_Web

Yemekte kullanılan bütün ürünlerin Çankırı yöresine ait olduğuna dikkati çeken Tekmen, "Yemeğin püf noktası, et kavrulmadan suyunu vermeyeceksin. Günde 3 tencere yapıyorum." değerlendirmesinde bulundu.

SARIMSAKLI ET TARİFİ - ÇANKIRI

20191116_2_39348148_49509437_Web

"Yemeğimizi bakır tencerede yapıyoruz. Önce etimizi güzelce kavuruyoruz. Daha sonra tereyağımızı koyuyoruz. Etimiz kavrulduktan sonra salçamızı ve Çankırı kaya tuzunu ekliyoruz. Sonra defne yaprağı atıyoruz içine. Kaynamaya başlayınca kabuklu şekilde sarımsaklarımızı tencereye boşaltıyoruz. Bol miktarda arpacık soğanı koyuyoruz. Yaklaşık bir saat sonra yemeğimiz hazır hale geliyor."

Çankırılı Akif Metin ise işi icabı Türkiye'nin farklı yerlerini gezdiğini anlatarak, "Türkiye'nin başka hiçbir yerinde böyle bir lezzet bulamadım. Misafirlerime mutlaka sarımsaklı et yediririm. Böyle bir lezzeti başka yerde bulamadıklarını söylüyorlar." diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 2 yorum
Mübarek et zaten güzeldir. Birde yanında sarımsak soğanla piştimi tadına doyum olmaz. Çankırı Çorum adama okurum. Burdan selam olsun komşu şehirlilerimize.
ben çankırıda tesadüfen yemiştim gerçekten çok güzel
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler