+++Canlı Anlatım: AB sınırları kapatıyor

Koronavirüs nedeniyle AB sınırlarını kapatıyor.

+++Canlı Anlatım: AB sınırları kapatıyor

ABD Başkanı Trump salgının Ağustos’a kadar sürebileceğini söyledi. Brezilya’da mahkumlar cezaevlerinden kaçtı.TSİ 08.15: Brezilya’da mahkumlar cezaevlerinden kaçtı

Brezilya’nın Sao Paolo eyaletinde bin 300 mahkumun koronavirüs önlemleri çerçevesinde günlük izin haklarına son verilmesi nedeniyle cezaevlerinden kaçtığı bildirildi. Yetkililer izin hakkının kaldırılması kararının, 34 bin mahkumun dışarda virüsle enfekte olup cezaevlerinde bunu yaymalarını önlemek amacıyla alındığını belirtiyor.

TSİ 07.26: Tayland'da 30, Kamboçya’da 12 yeni virüs vakası tespit edildi

Tayland’da Salı günü 30 yeni vakanın tespit edilmesiyle ülkedeki vaka sayısının 177’ye yükseldiği bildirildi. Ülkedeki vakaların yüzde 80’i Bangkok’ta tespit edildi. Kamboçya’da da 12 yeni koronavirüs vakası tespit edildi. Ülkedeki vaka sayısı 24’e yükseldi.

TSİ 07.21: ABD Başkanı Trump: Salgın Ağustos'a kadar sürebilir

ABD Başkanı Donald Trump, ülke genelinde koronavirüs salgını kaynaklı krizin Ağustos ayına kadar sürebileceğini söyledi. Trump 10 kişiden daha kalabalık buluşmaların iptal edilmesi ve yaşlıların evde kalması çağrısında bulundu. Trump virüsün ekonomide resesyona neden olabileceğini kaydetti.

TSİ 06.17: Ohio’da Demokrat adayı belirleme seçimi iptal edildi

ABD’de Kasım ayında yapılacak başkanlık seçimlerinde Başkan Donald Trump’a karşı yarışacak Demokrat adayın belirlenmesi yarışında Ohio’da yapılacak eyalet seçimlerinin iptal edildiği bildirildi. Mahkeme kararının aksine Ohio Valisi Mike DeWine koronavirüs nedeniyle acil durum olduğunu belirterek seçimi iptal ettiklerini açıkladı.

TSİ 06.09: Şili ve Peru sınırları kapattı

Latin Amerika ülkelerinden Şili ve Peru sınırlarını kapattıklarını duyururken, Latin Amerika’nın en büyük havayolu şirketi Latam, seferlerini yüzde 70 azalttığını duyurdu. Latin Amerika’da 800’den fazla koronavirüs vakası olduğu belirtiliyor. Virüs bölgede şu ana kadar 7 can aldı.

TSİ 22.20 AB’nin dış sınırları kapatılıyor

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron dün akşam yaptığı Ulusa Sesleniş konuşmasında Salı öğlen saatlerinden itibaren Avrupa Birliği'nin dış sınırlarının kapatılacağını, bu önlemin de 30 gün süreyle geçerli olacağını açıkladı. Macron koronavirüs ile mücadele kapsamında Fransa'da

doktor, iş veya alışveriş gibi zaruri ihtiyaçlar hariç vatandaşların dışarı çıkmasının yasaklandığını da bildirdi. Macron bu uygulamanın şimdilik iki hafta geçerli olduğunu, ihlal edenlerin de yasalar uyarınca cezalandırılacağını söyledi. Televizyondan Fransızlara seslenen Macron "Bir savaşın içindeyiz" dedi.

AFP, dpa, Reuters / SSB, BK

© Deutsche Welle Türkçe