Canlı bomba intihara güle oynaya gitti

Afganistan'da intihar saldırısı düzenleyen Türk bombacısı Cüneyt Çiftçi'nin eylemi gerçekleştirmeden hemen önceki görüntüleri yayınlandı.

Alman Der Spiegel dergisinin internet sitesinde yayınlanan fotoğraflarda intihar bombacısı Almanya doğumlu Türk çok neşeli görülüyor. Cüneyt Çiftçi eylem öncesi diğer teröristlerle vedalaşırken gülüyor. İntihar bombacısı Türk eylem öncesi dua ederken de görülüyor.

Afganistan'da 3 Mart tarihinde düzenlenen intihar saldırısında 2 NATO askeri ile 2 sivil ölmüştü. Cüneyt Çiftçi eylemi şöyle gerçekleştirmişti: Takvim 3 Mart 2008'i, yerel saat 16.04'ü gösteriyordu. Küçük bir kamyonet, Host eyaletinin Sabari kentindeki Amerikalıların üs olarak kullandığı merkezin önünde durdu. Motor hala çalışıyordu. Patlayıcıları ateşledi. Yer şiddetle sarsıldı. Amerikalı askerler yıkılan beton yığınlarının altında kaldı. İkisi uluslararası ISAF gücüne bağlı asker olmak üzere dört kişi öldü, dört kişi de yaralandı.

ISAF Gücü'nde askerleri bulunan Almanya da bu saldırıyı takibe aldı. Berlin Terörle Mücadele Merkezi'ne (GTAZ) bağlı uzmanlar, 6 Mart tarihinde bazı İslamcı internet sitelerinde yüzüne sinsi bir gülümseme oturmuş sakallı bir adamın fotoğrafını yayınladı. "İslami Cihad Birliği", "kafirlere karşı düzenlenen saldırıda 4.5 ton patlayıcı kullanıldığını ve Amerikan üssünün havaya uçurulduğunu öne sürüyordu.

'Başarılı saldırının', kod adı "Saad Ebu Furkan" olarak geçen Almanya'da yaşayan Türk asıllı Cüneyt Çiftçi tarafından gerçekleştirildiği öne sürülüyordu. Alman yetkililer, şimdi DNA ya da parmak iziyle bombacının Çiftçi olup olmadığını bulmaya çalışıyor.