HABER

Canlı bombanın eşi Türk çıktı

Afganistan’daki 7 saha ajanını öldürerek CIA’ya tarihinin en büyük darbelerinden birini vuran Ürdünlü canlı bomba Belavi’nin eşi, İstanbul’da yaşayan Defne Bayrak çıktı.

Canlı bombanın eşi Türk çıktı

Eşiyle en son mart ayında yüz yüze konuştuğunu belirten Bayrak, “Böyle bir şey yapacağı hiç aklıma gelmezdi. Olayı gazetelerden öğrendim. Kızlarıma babalarının öldüğünü söylemedim” dedi.

Afganistan’da yedi CIA ajanı ve bir Ürdün’lü istihbaratçıyı öldüren canlı bomba Halil Ebu Mulal el Belavi’nin, İstanbul Üniversitesi’nde tıp okuduğu ve bir Türk’le evlendiği ortaya çıktı.

Hürriyet, Belavi’nin, 31 yaşındaki gazeteci eşi Defne Bayrak’ı buldu. 2 kızıyla birlikte İstanbul’da yaşayan Defne Bayrak, “Ekim ayında bizi Ürdün’den Türkiye’ye gönderdi. ‘Gidin ben de geleceğim’ dedi. Türkiye’de uzmanlık eğitimi alacaktı” dedi.

2001 yılında evlendiklerini ve Türkiye’de bir yıl kaldıktan sonra Ürdün’e yerleştiklerini belirten Defne Bayrak, “Eşim benim gözümde her zaman değerliydi” dedi. Eşinin masum olup olmadığı yolundaki soruya, “Kimse masum değildir, Peygamber masumdur. Onu Allah bilir” diyen Bayrak, eşinin şehit olduğu yolunda bir açıklaması olmadığını söyledi. Defne Bayrak eşini şöyle anlattı:

Evden çıkmazdı

“İnternetteki forumlarda cihadi yazılar yazıyordu, Ürdün’de. Cihadi forumlarda yazıyordu. Bu yüzde 3 gün tutuklanmıştı. Evden çıkmayan bir insandı. Kimseyle görüşmüşlüğü, eyleme katılmışlığı yoktu. Türkiye’de tıp okuyordu. Bitirince Ürdün’e gittik. Sekiz yıl Ürdün’de kaldık. 7 ve 5 yaşındaki kızlarım Ürdün’de doğdu. Sürekli internetten görüşüyorduk. Mart ayında Pakistan’a doktora yapmaya gitmişti. Biz de çocuklarla 4 Ekim’de döndük, bana ‘Siz gidin ben de geleceğim’ dedi. Bana vasiyet bırakmadı. Hiç böyle bir şey tahmin etmiyordum. Olayı gazetelerden öğrendim.

Çocuklarına düşkündü

Çocuklarına ve ailesine çok düşkündü, onlara saygılıydı. Çocuklar, babamız nerede diye soruyorlar. Şu an için açıklamayı düşünmüyorum. İleride alıştıra alıştıra söylemek zorundayım. Acımız çok büyük. Çok büyük şaşkınlık yaşadık.”

Okumak niyetiyle gittiğini, sonra vazgeçip çalışmaya başladığını biliyoruz. 10 gün kadar önce geleceğim diye mail atmıştı bize. İçimde anormal bir duygu uyandıracak bir şey hissetmedim. Ailesiyle şu anda fazla irtibat kuramıyoruz. Ürdün’deki babasını ve kardeşini de tutuklamışlar.“

Belavi’nin Ürdün’de yaşayan 64 yaşındaki annesi Şanara Fadıl el Belavi, oğlundan 10 aydır haber alamadığını ve yaşayıp yaşamadığını bilmediklerini söyledi. Oğlunun geçen sene ABD’de okumak amacıyla vize için başvuru yaptığını belirtti.

‘CIA için çalışmaz’

Bayrak, eşinin ‘CIA ve El Kaide bağlantıları olduğu’ yönündeki iddiaları gazetelerden okuduğunu, ancak kendisinin bu iddialara asla inanmadığını belirterek, “Eşim onlar CIA adına çalışsaydı neden onlara saldırsın” dedi. Altı dilde haber yayını yapan Timeturk internet sitesi, dün künyesinden Editör Defne Bayrak’ın adını çıkardı.

Saddam kitabı çevirdi Ladin kitabı yazdı

* DEFNE Bayrak, 1979’da İzmit’te doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Bölümü’nden 2000’de mezun oldu. Aynı yıl Hürriyet’te bir ay kadar staj yaptı. Bir süre devlet memurluğu, 2005-2006 arasında gazetecilik yaptı.
* Saddam Hüseyin’in ABD’nin Irak işgalinden önce tamamladığı ‘Defol Git Lanetli’ isimli Arapça kitabın çevirisini yaptı.
* Aşırı dinci terör örgütü El Kaide’nin lideri Usame Bin Ladin’le ilgili “Usama Bin Laden: Doğu’nun Che Guevara’sı” isimli kitabı yazdı. En son 2008’de “Neden Müslüman Oldular?” isimli bir kitap yayımladı.
* Ortadoğu ile ilgili haber ve makale çevirileri onlarca internet sitesi tarafından kullanıldı. “İsviçre’de İslamofobi karşıtı eylem” başlıklı son yazısı, eşinin öldüğü 30 Aralık 2009’da Risale Haber isimli internet sitesinde yayınlandı.

İBDA-C dergisine yazdı

* İBDA-C Terör Örgütü’nün yayın organları Baran ve Aylık isimli dergilere yazılar gönderdi. Aylık Dergisi’nin 2007 Ağustos sayısında, “Ey Kafir Pakistan Rejimi! Allah Siz İstemeseniz de Nurunu Tamamlayacak!” başlıklı yazısı yayınlandı.
* Aralarında Vakit Gazetesi’nin de bulunduğu bazı gazetelere İngilizce ve Arapça’dan çeviriler yaptı.

Çift taraflı çalıştı

HALİL Abu-Mulal El Belavi, 2008’de Ürdün istihbaratı tarafından tutuklandı. Daha sonra El Kaide’ye sızarak bilgi temin etmesi için hem CIA, hem de Ürdün istihbaratı için çalıştı. Bin Ladin’in sağ kolunu yakalamak için çok önemli bir bilgi bulduğunu iddia eden Belavi 30 Aralık 2009’da davet edildiği ABD üssündeki intihar saldırısını gerçekleştirdi.

En iyi muhbirmiş

New York Times gazetesine göre, el Belavi, son yıllarda el Kaide hakkında CIA’ya en çok yardımcı olan muhbirlerin başında geliyordu. ABD’li istihbarat yetkilileri, el Belavi’nin el Kaide’nin iki numaralı ismi Ayman el Zevahiri de dahil olmak üzere örgüt hakkında çok önemli bilgilere sahip olduğu düşünülüyordu. CIA bu konuda ona öyle güveniyordu ki el Belavi’yle Afganistan’da özel bir toplantı ayarlanmıştı. Ancak el Belavi CIA yetkililerinin düşündüğünü değil, eski günlerinde kendisinden bekleneni yaptı o gün.

Kimdir?

Ürdünlü 9 çocuklu bir ailenin oğlu olan Halil Abu-Mulal El Belavi, 25 Aralık 1977’de Kuveyt’te doğdu. Amerikan NBC News’un CIA kaynakları ve Ürdün istihbaratına dayanarak verdiği habere göre, ikiz kardeşi bulunan Belavi, Irak’ın 1990’da Kuveyt’i işgal etmesinin ardından ailesiyle birlikte Ürdün’e göçtü. Amman Lisesi’nden mezun oldu. 1996’da İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazandı.

Geri Dön