HABER

Canlı yayında olay! 'Deve sidiği şifadır' diyen ilahiyatçıya deve sidiği sundu

Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Caner Taslaman ile Yalova Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ebubekir Sifil, Habertürk TV'de Veyis Ateş'in konuğu oldu. Canlı yayında "Hadisler İslam'da hüküm çıkarmak için referans kaynağı mıdır, değil midir?" sorusu tartışıldı. Taslaman ile Sifil arasındaki 'Hadislerin kaynağı nedir?' tartışmasında 'deve sidiği' hadisi konuşulurken ilginç anlar yaşandı.

Habertürk TV'de Veyis Ateş'in sunduğu programda Caner Taslaman ile İlahiyatçı Ebubekir Sifil hadislerin kaynağı ve güvenilirliğini tartıştı.

Hadislerin bir çoğunun uydurma olduğunu savunan Taslaman, "Örneğin Buhari'ye göre deve sidiği içmek sünnettir ve Peygamberimiz içilmesini tavsiye etmiştir. Ancak deve sidiği ortadoğu da pek çok hastalığa neden oluyor. Bunu yapan Türk hacılar da var' dedi ve 'Eğer sünnetse Ebubekir Hoca içebilir" diyerek bir kavanoz içinde getirdiği deve idrarını masaya koydu.

'DEVE SİDİĞİ HADİSİ GÜVENİLİR'

İlahiyatçı Sifil ise, deve sidiği içmenin şifalı olduğunu belirten hadisin sahih (doğru-güvenilir) olduğunu savundu ve deve idrarının şifa olduğunu iddia etti. Ancak, sadece damızlığa çekilen deve idrarının tüketilmesi gerektiğini söyleyerek Taslaman'ın kendisine sunduğu deve idrarını içmeyi kabul etmedi.

SOSYAL MEDYADA OLAY OLDU

Türk televizyon tarihinde eşine az rastlanacak türden bir polemiğe sahne olan tartışma, Twitter'da da #kimhaklı hashtagi ile en çok konuşulan konu oldu.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 101 yorum
Hadislerin % 90 nı yalan, tek rehberimiz Kur'an. -Din adamlarımızın % 90 nı cahil ve yobaz, tek rehberimiz Kur'an. -Siyasetçilerimizin % 90 Yalancı ve sahtekar, cağdaş dünyada siyasi rehberimiz ise, bir eşi daha bulunamayan MUSTAFA KEMAL ATATÜRK liderimizdir.....
Atatürkü ne karıştırdın yoksa m. kemalin askerimisin
@hrnkocak AĞZINA SAĞLIK SENİN...
@hrnkocak taraflı yanlı ve olduğun belli rehberin kuran olsa bu şekilde konuşamazsın MUSTAFA KEMAL ATATÜRK ülkenin kurucusu ve lideriridi şühesiz karıştırmışsın arkada
@sufireso Ben askeriyim bi itirazın mı var????
@sufireso HAYIRDIR ZORUNAMI GİTTİ SENİN GİBİ KIÇ YALAMACISI DEGİL İNSANLAR ÜLKESİNİ SEVEN ATATÜRK'ÜN ASKERLERİ İLLAKİ
@hrnkocak O kadar haklısınki Hz.Muhammed efendimizin vefatından sonra hatta Emeviler ve Abbasilerden başlamak suretiyle din adamı geçinen ne kadar soyka varsa uçkuruna menfaatine siyasi tercihine göre uydurmuşta uydurmuş,günümüzde hala devam ediyor, en son anayasa oylamasında AKP.li eski bir bir vekil galibae Şevki Yılmaz EVET için hadis var dedi,TV.de konuşanların ağızlarına aldıkları, gösterdikleri kaynakların mahreci zaten yalandır,tek bir gerçek var yüce rabbim, çağdaş düşünce tarzı,kutsal kitabımız kuar ve modern -çağdaş bilimler, gerisi uçkura hizmet eder.
@sufireso senin gibi şeytanın askeri değiliz
SİZLER YAKINDA HADİS VAR DİYE ARAP BOKU BİLE YERSİZ ,MÜSTAHAK
Elin oğlu uzayda içilebilir su arıyor biz deve sidiğini tv de tartışıyoruz.
@turanaaydin BU CAHİLLİĞİ ALT ETMEK İÇİN BİR YERDEN BAŞLAMAK GEREKMEZ Mİ?
@turanaaydin uzaya gittin de biz mi engelledik.
uzaya gittin de biz mi engelledik
Geri Dön