HABER

Caretta Caretta sahile vurdu

MERSİN (İHA) - Mersin'in Bozyazı İlçesi'nde, soyu tükenme tehlikesi ile karşı karıya olan bir Caretta Caretta cinsi deniz kaplumbağası sahile vurdu. Bu kaplumbağayla birlikte son bir haftada ölü bulunan Caretta Caretta sayısı 4'e yükseldi.

Tekmen Beldesi Kızıl Liman mevkiinde Tekmen Lisesi 10. sınıf öğrencisi Umut Taş tarafından bulunan ölü kaplumbağayı inceleyen Sualtı Araştırma Derneği ve Akdeniz Foku Araştırma Grubu Üyesi Nevzat Çağlar, son bir haftada 4 adet Caretta Caretta'nın sahilde ölü bulunduğunu söyledi. Kaplumbağaların ölümüne, kıyıya yakın yerlere serilen ağlar ile bilinçsizce atılan oltaların neden olduğunu savunan Çağlar, Caretta Caretta ölümlerinin sıkça yaşandığı Kızıl Liman mevkiinin önemli deniz koruma alanı olmasının da düşündürücü olduğunu belirtti.

Akdeniz Foku Araştırma Grubu Akdeniz Proje Yürütücüsü Ahmet Bolat da 1999 yılından bu yana her türlü avcılığın yasak olduğu bölgenin yeşil kaplumbağalar ile Caretta Caretta'ların kışlama, fokların da üreme alanı olduğuna dikkat çekti.

Ölü Caretta Caretta'ya sahilde gezerken rastladığını ifade eden lise öğrencisi Umut Taş ise kaplumbağanın başında darbe izleri bulunduğunu söyledi.
Ölü Caretta Caretta, Akdeniz Foku Araştırma Grubu Üyesi Nevzat Çağlar, öğrenci Umut Taş ve belediye görevlisi Durmuş Veyis tarafından bulunduğu kıyıya gömüldü.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön