HABER

Carrier IQ skandalı zor durumda bıraktı

Geçtiğimiz günlerde gündeme düşen ”Carrier IQ” yazılımı, kullanıcı bilgilerini kaydettiği gerekçesiyle tartışma yaratıyor.

Carrier IQ skandalı zor durumda bıraktı

Özellikle ABD’de birçok operatör ve üreticilerin Carrier IQ yazılımını kullandığı ortaya çıktı. Dünya ise bu yazılımın asıl hedefini anlamayı hedefliyor.

Carrier IQ temel olarak bir istatistik yazılımı. Bu yazılım, operatörlere kullanıcıların hareketleri hakkında bilgiler gönderiyor. Böylece operatörler akıllı telefon kullanımı hakkında veriler elde etmiş oluyor. Ancak ortaya çıkan bazı detaylar Carrier IQ yazılımının kişisel verileri de kaydettiğini ortaya koyuyor. Bu veriler arasında e-posta, SMS, çevirilen numaralara bulunuyor. Dolayısıyla hem Carrier IQ, hem operatörler hem de akıllı telefon üreticileri sorulara maruz kalıyor.

Son olarak ABD Senatosu’ndan Senatör Al Franken, Carrier IQ’den hangi bilgileri izleyebildiklerine dair açıklama istedi.

Carrier IQ konusunda Android’li cihaz üreticileri HTC ve Samsung mercek altında. Bu firmaların telefonlarında Carrier IQ kullandığı biliniyor. Apple ise Carrier IQ kullandığını ancak kişisel verileri kaydetmediğini açıkladı. Firma, yakın zamanda bir güncelleme yayınlayarak iPhone’lardan Carrier IQ yazılımını tamamen kaldıracağını duyurdu.

Carrier IQ yazılımının amacı tam olarak anlaşılabilmiş değil. Fakat son yıllarda sektörde görülen en büyük skandallardan biriyle karşı karşıya olabiliriz. Şimdiden telefonlarda Carrier IQ olup olmadığını tespit etmeye yarayan uygulamalar ortaya çıkmaya başladı.

[

](http://www.scroll.com.tr/59221/intel-android-dunyasina-adim-atiyor/)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön