HABER

Carter, Bush'la aynı fikirde

OSLO (İHA) - ABD eski Başkanı ve bu yılın Nobel Barış Ödülü'nü kazanan Jimmy Carter, Bush yönetiminin Irak politikasını BM aracılığıyla yönlendirme kararını desteklediğini söyledi.

Nobel Ödülleri töreninin arifesinde basın toplatısı düzenleyen Carter, "Irak'taki tüm şüpheli alanların denetim komitesi tarafından engellenmeden incelenmesini sağlamak amacıyla BM Güvenlik Konseyi'ne gitme kararıyla tamamen aynı fikirdeyim. Hükümetimizin aldığı resmi kararlar, son 3 ya da 4 aydır önerdiklerimle tamamen uyumludur" dedi.

ABD istihbarat raporlarına ulaşma imkanı olmadığını ancak mevcut bilgilere göre Irak'ın herhangi bir BM çözümünü ihlal etmediğini söyleyen Carter, "Uyum varsa, silahlı çatışma için sebep görmüyorum" dedi. Tüm kitle imha silahlarının ortadan kaldırılması gerektiğini de vurgulayan Carter, "Aksi takdirde silahlı bir çatışmanın muhtemel olduğunu düşünüyorum" diye konuştu.

2002 Nobel Barış Ödülü'ne layık görülen Jimmy Carter'a ödülün, "uluslararası ihtilafların barışçı yollarla çözümü, insan hakları ve demokrasinin gelişmesi ve sosyal ve ekonomik kalkınmanın teşviki yönünde onlarca yıldır gösterdiği bitip tükenmez gayretleri" dolayısıyla verildiği kaydediliyor. 10 milyon İsveç kronu (1 milyon dolar) para ödülü alacak olan Carter'a ödül, yarın Oslo'da yapılacak bir törenle verilecek.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler