HABER

Casey: "PKK'ya son verecek eylemler görmek istiyoruz"

Washıngton - ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Tom Casey, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK), terör örgütüne yönelik sınır ötesi operasyonunu değerlendirerek, PKK'nın terorist bir örgüt olduğunu ve PKK'yı bitirecek eylemler görmek istediklerini bildirdi.

Casey, harekata ilişkin sorular üzerine gazetecilere yaptığı açıklamada, operasyonlarda Türkiye, ABD ve Irak arasında en ileri derecede koordinasyon bulunması, vurulan hedeflerin daima PKK hedefleri olması ve sivil kayıpların önüne geçilmesi gerektiğini söyledi.

Tom Casey, geçen aylarda da Türk ordusunun terör örgütüne karşı benzer bazı "vuruş, baskın ve faaliyetlerde" bulunduğunu belirtti.

Sözcü, ABD'nin istihbarat sağlayarak ve Irak hava sahasını açarak operasyonda işbirliği yapıp yapmadığının sorulması üzerine, konuya ilişkin ayrıntılı bilgisi bulunmadığını belirterek, "Bunu, askerlere sorabilirsiniz" dedi.

Tom Casey, Irak içine geniş çaplı bir kara operasyonu görmek istemediklerini de yineledi.

Tom Casey, "Bundan sonra sıra, Türkiye içinde siyasi bir çözümde mi?" sorusuna da "hangi eylemin uygun olduğuna karar vermek Türk Hükümetinin işi" yanıtını verdi.

AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön