HABER

Çatışma değil, kurtuluş kutlaması

KİLİS (İHA) - Kilis'in düşman işgalinden kurtuluşunun 86. yıldönümü sağanak yağmur nedeniyle Kapalı Spor Salonu'nda kutlanırken, tören sonrası Kuvayi Milliye ve Gaziler Derneği üyeleri, silahlarını çekerek dakikalarca havaya ateş açtı.

Kutlamalar, Kilis Valisi Nevzat Turhan'nın makamında tebrikleri kabul etmesiyle başladı. Törenler, sağanak yağmur nedeniyle kapalı spor salonuna alındı. Protokol üyelerinin sağanak yağmura ve aşırı soğuğa rağmen Cumhuriyet Alanı'nda bulunan Atatürk büstü ve Şehitler Abidesi'ndeki anıta çelenklerin konulması ile törene devam edildi. Çenek koyma töreni sonrası bir manga asker şehitler için 3 el "saygı atışı" yaptı. Törene Vali Nevzat Turhan, Garnizon Komutanı Albay Mürsel Şahin, Belediye Başkanı Mehmet Abdi Bulut, AK Parti Milletvekilleri Hasan Kara ve Hüseyin Devicoğlu, protokol üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Törenlerin, kapalı spor salonuna alınması üzerine vatandaşlar ve protokol üyeleri kapalı spor salonuna geçti. Kilis Belediye Başkanı Mehmet Abdi Bulut, törende yaptığı konuşmada, Kilis'in 86 yıl önce işgalci Fransız kuvvetlerinin elinden yöresel olarak örgütlenmiş ve çok az imkanları olan Kilisliler tarafından kurtarıldığını söyledi. Bulut, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"30 Ekim 1918 tarihinde imzalanacak olan Mondros mütarekesi hazırlıkları sürerken bölgenin dini ve etnik yapısını çok iyi bilen ve hazırlıklarını ona göre yapan itilaf devletlerinin kışkırtması ile 14 Ekim 1918'de Kilis'e bağlı köylerdeki Arap kökenliler maddi yardımlarla kışkırtılmıştır. Bu maksatla Kilis havalisi Arap cemiyeti 80 kişi ile kurulmuş, ve özetli bundan sonra Araplara tahakküm edemeyecekleri şekilde bir bildiri yayınlamıştır. Bu bildiride müstakil bir Arap devleti kurmak istedikleri başına da Emin Faysalı getireceklerini açıkça ortaya koymuşlardır. Neticede, Kilis Belediye Başkanından Kilis'in teslim edilmesini istemiştir. Kilis Belediye Başkanı Osman Fazlıağaoğlu başkanlığında toplanan belediye meclisi tarihi bir karar vererek, bu isteği ret etmiş, bunlara karşı konulmasına karar verilmiştir. Tarihimizin şanlı sayfalarından biri yazılmaya başlanmıştır. Kilis'in ileri gelenleri ve ilmiye mensupları tarafından maddi destek sağlanarak, "Cemaati İslamiye" adına bir örgüt kurulmuş, ve kurtuluş mücadelesi başlamıştır. Şahin bey Kilisli Sakıp bey, İslam bey ve diğer kuvayi milliye kahramanları ile birlikte Fransızlara çok büyük darbe indirmişlerdir. Kendilerinden kat ve çak güçlü düşmana karşı kahramanlık destanı yazmışlardır. 7 Aralık 1921 tarihinde Kilis'i, Fransız işgalinden kurtarmışlardır."

Kilis Valisi Nevzat Turhan da, 1921 yılında Kilisliler'in büyük bir destan yazdığını kaydetti. Vali Turhan, "Kurtuluş savaşının acılı günlerini yaşamış, yetiştirdiği binlerce evladını şehit vermiş, Kilis'imiz Mondros mütarekesiyle İngilizler ve Fransızlar tarafından işgal edilmiş, ancak mahalli kurtuluş kahramanları Sakıp, Hasan Kamil, Polat, Kartay ve Aslan beyler, şehit ve gazileri ile ateşlediği kahramanlık ruhuyla zafere imza atmışladır. Kilis ili 4 Aralık 1921 tarihinde Kilis vatan topraklarına katılarak kurtuluş mücadelesini tamamlamıştır. Vatansever Kilis halkı işgallere karşı fedakarlıkla direncini göstermiş birlik ve beraberliğini korumuş, çeşitli mahalli örgütler kurmuş, kuvayi milliye ruhuyla hareket ederek bölgenin ve vatanını savunmak için her türlü organizasyona katılmıştır. Atalarının kahramanlıkları ile tarih içerisinde sorumluluklarını yerine getiren Kilis halkı bugün de Türkiye Cumhuriyeti'nin bölünmez bütünlüğü ve beraberliği için her türlü fedakarlığı yapmaktadır" diye konuştu.

Kilis milletvekili Hasan Kara ve Hüseyin Devecioğlu'da birer konuşma yaptı. Yapılan konuşmalardan sonra resmi geçit töreni yapıldı. Tören bitiminde Kapalı Spor Salonu'ndan çıkan Kuvayi Milliye ve Gaziler Derneği üyeleri, silahlarını çekerek dakikalarca havaya rast gele ateş açtı. Vali ve protokol üyelerinin salondan çıkışlarına aldırmayan çoğunluğu 70 yaşının üzerinde bulunan Kuvayi Milliyeciler tüm uyarılara rağmen silahlarını ateşlediler. Kilis bir anda Irak sokaklarına aratmayacak şekilde silah sesleri ile inledi. Silah sıkılması nedeniyle her hangi bir yaralanma olmaz iken önceki yıllarda Kilis'te 7 Aralık düşman işgalinden kurtuluşu törenlerinde yaralananlar ve hatta ölenler olmuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön