Çavuşoğlu: F-35 konusunda Amerika'dan çelişkili açıklamalar geliyor ama biz netiz

DIŞİŞLERİ Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "ABD'den F-35 konusunda çelişkili açıklamalar geliyor.

Çavuşoğlu: F-35 konusunda Amerika'dan çelişkili açıklamalar geliyor ama biz netiz

Selen YALAZ- Haluk KARASLAN/ANKARA, (DHA) - DIŞİŞLERİ Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "ABD'den F-35 konusunda çelişkili açıklamalar geliyor. İlk değil, Suriye'den çekilme dahil başka konularda da çelişkili açıklamalar geliyor, nedeni Rusya'dan aldığımız S-400'ler ama biz netiz" dedi.
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Romanya Dışişleri Bakanı Teodor Melescanu ve Polonya Dışişleri Bakanı Jacek Czaputowicz ile üçlü basın toplantısı düzenledi. Bakan Çavuşoğlu, iki ülke ile ilişkilerin tarihi ve kültürel ilişkilere dayandığını belirtti. Türkiye-Romanya-Polonya arasında 2016 yılında kurulan üçlü mekanizmanın düzenli bir şekilde işlediğini kaydeden Bakan Çavuşoğlu, "Gelen teklif üzerine kıdemli memur ve büyükelçiler düzeyinde bu toplantıları gerçekleştirmede fayda var. Toplantılar verimli geçiyor. 15 Temmuz'da hain darbe girişimin ardından hemen sonra iki dost ülke bu toplantıyı burada yapmak istediler. NATO müttefikleri olarak dayanışmamızı sürdürmemiz gerekiyor. Teröre sebep olan sorunların da üstesinden gelmemiz gerekiyor. Biz terör örgütleri ile mücadele ederken müttefiklerin terör örgütleri ile iş yapması müttefiklik ruhuna aykırıdır. Teröre sebep olan sorunların da üstesinden gelmemiz lazım. Bunu da bugun değerlendirdik. Önümüzdeki dönemde NATO’nun daha aktif olması lazim. Bazı müttefiklerimizin Suriye’de YPG/PKK ile işbirliği yapması doğru değil" dedi. Çavuşoğlu, ayrıca Kuzey Makedonya'nın NATO’ya dahil edilmesini Türkiye olarak memnuniyetle karşılandığını belirtti.
'CİDDİ MİKTARDA YATIRIM YAPTIK'
Bakan Çavuşoğlu, toplantı sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtladı. "Amerika'nın F-35'leri vermemesi konusunda tutumu devam ediyor mu?" sorusu üzerine Bakan Çavuşoğlu, şunları söyledi: "Biz F-35 projesinin ortağıyız. Türkiye'de bugüne kadar üretimini gerçekleştirdik. Çok ciddi miktarda yatırım yaptık. Bugüne kadar yaptığımız yatırım 1.2 milyar dolar civarında. Amerika'dan bize bugüne kadar 4 tane F-35 uçağı teslim edildi. Pilotlarımızın orada eğitim çalışmaları devam ediyor. Buna benzer çelişkili açıklamalar Amerika'dan geliyor, başka konularda da çelişkili açıklamalar gelmiştir. Bunu söylediğimiz zaman bazen alınganlık gösteriyorlar ama Suriye'den çekilme kararı dahil birçok konuda çeşitli konularda çelişkili açıklamalar geliyor. Bizim tarafımızda her şey net. Bu tartışmaların sebebi Rusya'dan almak zorunda kaldığımız, ihtiyacımız olan hava savunma sistemini müttefiklerimizden alamadığımız için. Rusya'dan da iyi bir teklif geldiği için aldığımız S-400'lerden kaynaklanıyor."
'İDDİALARI GERÇEKÇİ BULMUYORUZ'
En son Washington ziyaretinde Amerikalı muhataplarına teklifte bulunduklarını kaydeden Bakan Çavuşoğlu, şöyle konuştu: "Bir ortak komisyon kurulsun, NATO da işin içinde bulunsun ve uzmanlardan oluşsun, uzmanlar söylesin. S-400 ile ilgili bazı iddialar ortaya atılıyor. F-35 sistemlerine girerek onların sistemlerini alabileceği söyleniyor. Biz bu iddiaları gerçekçi bulmuyoruz ama yine de uzmanlar son sözü söylesin. S-400'lerin kontrolünün tamamen bizde olması için başından beri çok dikkatli hareket ettik. Bugün Suriye'de S-400'ler var ve Suriye üzerinden Amerika'nın ve İsrail’in F-35'leri defalarca uçtu. Bu iddia gerçekse çoktan o sisteme girildi demektir. Norveç'in kuzeyinde hemen Rusya'nın sınırları içerisinde S-400'ler var biliyorsunuz ve Norveç’in F-35'leri de oradan uçuyor. Dolayısı ile S-400’ler Türkiye'de olursa F-35’lerin sistemine girer iddiasını doğru bulmuyoruz. Biz yine de bu konuda ortak bir çözüm bulmak için 'ortak çalışma grubu kuralım' dedik. NATO Genel Sekreteri'ne de bunu söyledik. Amerika'dan olumlu bir yaklaşım görmedik. NATO bunu sıcak karşıladı. Biz işbirliğine hazırız ama son sözü NATO Genel Sekreteri söylüyor."