HABER

Çay keyfi orman yaktı

BURSA (İHA) - Bursa Orman Bölge Müdürü Tevfik Dedebaş, Gemlik İlçesi'ne bağlı Narlı Köyü'ndeki orman yangınında 90 hektarlık fıstık çamının kül olduğunu belirterek, soğutma çalışmalarıyla birlikte yangında herhangi bir tehlike kalmadığını bildirdi. Dedebaş, ormanlık alanda barakası bulunan bir çoban ve oğlunun çay ve yemek yapmak isterken yangın çıkardığını, bu kişilerin gözaltına alındığını söyledi.

Dün öğle saatlerinde çıkan yangında, Yalancıkozağı mevkiinde barakası bulunan çoban Mustafa Ateşcan (55), çay ve yemek yapmak amacıyla sobayı yaktı. Ateşcan, sobayı yanar vaziyette bırakıp Gemlik İlçesi'ne gitti. 11 yaşındaki oğlu Z. Ateşcan da sobaya odun atınca, bacadan sıçrayan kıvılcımlar çam ağaçlarını tutuşturdu. Poyraz olması sebebiyle alevler kontrol altına alınamadı. Yangını söndürmek için çevre il ve ilçelerin yanı sıra Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri ile İstanbul, Çanakkale ve İzmir'den 8 yangın söndürme uçağı, 1 adet helikopter ile jandarma komandolar müdahale etti.

Gece saatlerinde yangın kontrol altına alınırken, alevleri bastırmak isteyen Şener Sezgin isimli şahıs zehirlendi. Gemlik Jandarma Bölük Komutanlığı ekipleri, yangının çıkmasına neden olan baba ve oğlunu gözaltına aldı.

İHA muhabirinin sorularını cevaplandıran Orman Bölge Müdürü Tevfik Dedebaş, soğutma çalışmalarıyla birlikte yangında herhangi bir tehlike kalmadığını ifade ederek, "90 hektarlık fıstık çamı kül oldu. Sabah saatlerinde küresel konum belirleme (GPS) cihazlarıyla yaptığımız alan taramasında 90 hektarlık alan tespit ettik. Dün gece kuzeydoğu rüzgarlarının fazla olması çalışmaları güçleştirdi. Ancak lodos olmadığı için şanslıyız" dedi.

Dedebaş, vatandaşları orman yangınlarına karşı duyarlı olmaya çağırırken, "Yanan bir bölgenin yeniden yeşermesi yıllar alabiliyor. Yanan bölgedeki ağaçlandırma çalışmalarına sonbaharda başlayacağız. 2003 ilkbaharında çalışmaları sonuçlandıracağımızı ümit ediyorum" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön