HABER

CE işareti bulunmayan ürünlere dikkat

KAYSERİ (İHA) - Sanayi ve Ticaret İl Müdürü Kamil Akçadırcı, CE işareti bulunmayan ürünler konusunda uyarıda bulunurken, "Yanlış ürün seçimi ölümle sonuçlanabilir" dedi.

Akçadırcı, yaptığı yazılı açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"CE işareti, bir ürünün amacına uygun kullanıldığında, insana, hayvan ve bitki yaşam ve sağlığı ile çevreye zarar vermeyeceğini, tüketicilerin korunması açısından asgari güvenlik koşullarına sahip olduğunu gösteren bir işarettir. CE işareti ürünün AB teknik mevzuatına uygunluğunu belirten resmi ve zorunlu bir işarettir. Söz konusu işaret haksız rekabetin önlenmesine yardımcı olduğundan, işletmeler açısından da önem arz etmektedir. Tüketicilerimizce günlük hayatta sıklıkla kullanılan bilgisayar, çocuk oyuncakları, mobil telefon, televizyon, buzdolabı, çamaşır makinesi, radyo, güneş gözlükleri, ölçü aletleri, kalp pilleri, asansörler, motorlu taşıtlar, kazanlar v.b. ürünlere CE işaretinin iliştirilmesi zorunlu bulunmaktadır. Üreticiler ve dağıtıcılar, piyasaya sadece güvenli ürünler sunabilirler. CE işareti bulunmayan ürünleri satın almayınız. Yanlış ürün seçimi ölümle sonuçlanabilir."

Sanayi ve Ticaret İl Müdürü Kamil Akçadırcı, CE işareti taşımayan ürünlerin üreticileri ve dağıtıcıları için 2 bin 243 YTL'den 22 bin 430 YTL'ye kadar idari para cezası uygulanacağını sözlerine ekledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön