HABER

Cebelitarık'tan ayrılan İran petrol tankeri varış noktasını Türkiye'ye değiştirdi

İngiltere'nin Suriye'ye petrol taşıdığı gerekçesiyle alıkoyduktan sonra ay ortasında serbest bıraktığı İran tankeri, gerçek zamanlı gemi takip sitesi MarineTraffic verilerine göre varış noktasını Cumartesi günü Yunanistan'ın güneyinden Türkiye'ye değiştirdi. Öte yandan İran Hükümet Sözcüsü, Cebelitarık'tan serbest bırakılan ve 'Grace 1' olan adı 'Adrian Darya 1' olarak değiştirilen tankeri sattıklarını ve 'nereye gideceğine sahibinin karar vereceğini' açıkladı.

Cebelitarık'tan ayrılan İran petrol tankeri varış noktasını Türkiye'ye değiştirdi

İngiltere 4 Temmuz'da Avrupa Birliği (AB) yaptırımlarını ihlal ederek İran'dan Suriye'ye ham petrol taşıdığı öne sürülen İran'a ait petrol yüklü Adrian Darya adlı tankere Cebelitarık Boğazı'nda el koymuştu.

ABD, tankerin serbest bırakılmasının engellenmesi için başvuruda bulunmuş fakat İngiltere'nin deniz aşırı toprağı Cebelitarık hükümeti tankeri bu ayın ortasında serbest bırakmıştı.

Tankerin İran Devrim Muhafızları'nın kontrolü altında olduğunu belirten ABD, bölgedeki ülkelere tankere yardım etmemelerini istedi. Washington İran Devrim Muhafızları'nı terör örgütü olarak niteliyor.

Önceki veriler, petrol yüklü tankerin Yunanistan'ın güneyindeki Kalamata limanına gittiğini gösteriyordu. Ancak MarineTraffic'te Cumartesi yayımlanan yeni veriler geminin 31 Ağustos'ta Mersin limanına varacağını gösteriyor.

Yunanistan, tankere herhangi bir liman hizmeti verilmeyeceğini daha önce açıklamıştı.

İRAN'DAN YENİ AÇIKLAMA

Öte yandan İran Hükümet Sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, Cebelitarık'tan serbest bırakılan ve Türkiye'ye gideceği belirlenen petrol tankerini sattıklarını açıkladı ve 'nereye gideceğine sahibinin karar vereceğini' söyledi.

KAYNAK: REUTERS

Geri Dön