HABER

Cebelitarık'ta umuda yolculuk

MADRİD (İHA) - Avrupa Birliği'nin, yasadışı göçle ilgili yeni tedbirler almayı kararlaştırdığı şu günlerde, gözler Cebelitarık Boğazı'nda... Cebelitarık Boğazı'nın güneyinde milyonlarca insan, Avrupa hayaliyle yanıp tutuşuyor. İspanya'daki Fas'lı İşçiler Birliği, 1997-2001 yılları arasında en az 3 bin 286 kişinin, Cebelitarık Boğazı'nı sandal veya teknelerle geçmeye çalışırken boğulduğunu belirtiyor.

İHA muhabirinin derlediği bilgilere göre, İspanya'da kişi başına düşen yıllık gelir, Fas'takinin tam 12 katı. Fas'ta yaşayan işsiz gençlerin yüzde doksanından fazlası, Avrupa'ya gitmek istiyor. Bunun için de hayatlarını tehlikeye atmaktan da çekinmiyorlar. Gece saatlerinde, sisli havalarda, ışıklandırması olmayan kırık dökük teknelerle yola çıkan kaçak mülteciler, yeni bir dünyaya ayak basma konusunda kararlılar. Bu yolculuklar bazen ölüm getiren felaketlerle son buluyor. Kuzey Afrika'dan yola çıkan bir çok kaçak mülteci, hiç bir zaman İspanya sahillerini göremeden Cebelitarık'ın derin sularına gömülüyor.

İspanyol sahil güvenlik ekipleri ise, tekneleri bulmak için özel radar ve kızıl ötesi cihazlar kullanıyor. Güvenlik güçleri, teknede buldukları kişilerin yolculuğunu kimin organize ettiğini tespit etmeye çalışıyor. Yetkililer, Fas'taki insan tacirlerinin, İspanya'daki mafyayla ortak çalıştığını söylüyor.

Yetkililerin ifadesine göre, yasadışı göçmenlerin yolculuklarını düzenleyenler, bu işten dünyanın parasını kazanıyorlar. Avrupa hayaliyle hayatlarını tehlikeye atan bu kişilerden yaklaşık bin doların üzerinde ücret alan mafya üyelerine karşı savaşta yaşanan en büyük zorluk ise, bazı polislerin bu kişilerle işbirliği içinde olmasından kaynaklanıyor. Kuzey Afrika ile İspanya arasındaki bağlantıyı sağlayan insan tacirlerinin sigara, alkol veya benzin kaçakçılığı yaptıkları da iddia ediliyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön