HABER

Çelik: "İHL üzerinden siyaset ayıp"

ANKARA (İHA) - Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Türkiye'de laikliğin olmazsa olmaz şartlarından birisi olduğunu belirterek, "Türkiye'de eğitim laiktir. Din üzerinden ve imam hatip okulları üzerinden politika yapılması tek kelimeyle iğrenç buluyorum" dedi.

5 gün süren 17. Milli Eğitim Şurası bugün sona erdi. Şuranın divan başkanlığı görevini yürüten Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, şuranın kapanışında konuştu.

7 yıl aradan sonra yapılan şuraya ilişkin değerlendirmede bulunan Bakan Çelik, son beş yıldır yapılan şuralara oranla 17. Milli eğitim Şurası'nın 866 üye katılımı ile tarihe geçtiğini söyledi. Şuraya katılan Milli Eğitim Bakanlığı personelinin şurada alınan kararları etkileyeceği yönünde beyanlar olduğunu belirten Bakan Çelik, 17. Milli Eğitim Şurası'nda Milli Eğitim Bakanlığı mensuplarının katılımının diğer şuralara oranlara daha az olduğunu ifade etti.

Şuranın büyük bir olgunluk içerisinde geçtiğini dile getiren Bakan Çelik, büyük bir demokratik katılımın sağlandığını, usül ve adap açısından da örnek bir şura olduğunu kaydetti. Dünya'da parlementer demokrasinin yerini katılımcı demokrasiye bıraktığını belirten Çelik, şurada sonuç alınabilecek kararlar elde edildiğini söyledi. Çelik, "Komisyon ve genel kurul çalışmaları esnasında önceden bir format kesinlikle belirlenmemiştir. Dikte olmamıştır. Bütün önergeler şura ile ilgili raporların yayınlanması esnasında kitaplarda yer alacaktır. Eğitim adına doğrudan doğruya kim neyi istemiştir bu açıdan faydalı olmuştur. Hayata geçen bazı konularda tekrar raporlarda yer alması faydalı olmayacağından bazı hükümler çıkarılmıştır" dedi.

Milli Eğitim Şurası olarak, okul öncesi eğitim ile ilgili bir seri karar alındığını belirten Çelik, okul öncesinde alınan kararların çalışmaları hızlandırması bakımından daha faydalı olacağını belirtti. Zorunlu eğitimin 12 yıla çıkarılması temenni edilerek bu konuda alt yapı oluşturulması için gerekli gayretlerin gösterilmesi de karar bağlandı.

Çelik, özürlülerin eğitimde eksiklerin giderilmesi bu alanlara daha fazla kaynak aktarılması bakımından da kararlar alındığını söyledi. Lise tiplerinin genel akademik liseler mesleki eğitim liseleri, açık öğretim liseleri için bir tasnif belirlendiği anımsattı.

Öğretmenlerin ödenekleri ve haklarının yeterli olmadığına kanaat getiren Bakan Çelik, hakların iyileştirilmesi çalışmaları eğitim camiasının sorumlusu bir bakan sıfatıyla bütün eğitim çalışanlarının hakların iyileştirilmesi için Maliye Bakanlığı ile ilgili çalışmalar yapacaklarını bildirdi. AB ve Küreselleşme sürecinde Türk Milli Eğitim sisteminin ele alındığını dile getiren Çelik, küreselleşmenin zararlı taraflarının da bulunduğunu bu zararları gidermek için çalıştıklarını söyledi. Komisyonda alınan kararlarara herkesin saygı duyması gerektiğini belirten Çelik, "Alınan kararlar komisyon kararlarıdır. Oylama sonucu bu kararlar alınıyor. Herkesin saygı duyması gerekiyor" dedi.

TÜRKİYE'DE EĞİTİM LAİKTİR

Şurada bulanan 866 üyenin büyük bir çaba sarf ettiğini ancak 'Laik eğitim elden gidiyor' şeklinde karşı propagandalar yürütüldüğünü hatırlatan Bakan Çelik, bunları şura adına reddettiğini söyledi.

Türkiye'de eğitimin laik olduğunu savunan Bakan Çelik, Türkiye Cumhuriyeti'nin olmazsa olmaz vasıflarından birisinin laiklik olduğuna işaret etti. Çelik, "Hükümet olarak ben Milil Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik olarak din üzerinden İmam Hatip Okulları üzerinden kutsallarımız üzerinden günlük küçük politika yapılmasını tek kelimeyle iğrenç buluyorum. Bunlar üzerinden muhalefet yapılması bu unsurlar kullanılarak benim şahsıma ve hükümetime karşı muhalefet yapılmasını tek kelimeyle iğrenç ve etik bulmuyorum. Din siyasete, muhalefet ve medyaya alet edilmemelidir. Bizi biz yapan bizi başka ülkelerin insanından farklı yapın özelliklerimiz var. Bunlar ortak paydalarımızdır. Bunları gözümüzün nuru gibi korumalıyız. Bi bir arada yaşamaya mahkumuz. Türkiye kavga zemininde sendikacılık, siyaset, yapmak isteyen sicil toplum öğrtüü çalışaması yapmak isteyenler bu ülkeye katkı sağlayamaz. Bu milli eğitim şurası paylaşımın kardeşliğin ortaya çıkması açısından örnek teşkil etti" dedi.

17. Milli Eğitim Şurası'nın kapanışında katılımcılar bir süre Bakan Çelik'i ayakta alkışladı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön