HABER

Çelik: "IMF talimatı yok

ANKARA (ANKA) – Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Sosyal Güvenlik ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu tasarısının IMF'nin talimatıyla Meclis gündemine geldiği eleştirilerine tepki gösterdi.

Bakanlığının 2008 yılı bütçesinin Meclis Genel Kurulu'ndaki görüşmeleri sırasında konuşan Çelik, "IMF talimatı verdi siz de yapıyorsunuz" denildiğini belirtti. Çelik, "Ben Türkiye Cumhuriyeti'nin bir Bakanı olarak böyle olsa bunu açıkça söylerim. Ama sosyal güvenlik açıklarına ilişkin rakamları gördükten sonra, ‘bu gidişat iyi değil' diye kim söylüyorsa, sivil toplum örgütü de olsa, başkaları da olsa doğru söylüyordur. Bu reform mutlaka yapılmalıdır. Dönüşüm mutlaka gerçekleştirilmelidir" diye konuştu.
Çelik, bu konunun meydanlara, sokaklara taşınacak bir konu olmadığını belirterek, "Ama yetkili kurullarda, ilgili komisyonlarda sonuna kadar bu tasarının tümünü, her konuyu ele almaya hazırız" dedi.

-ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA PLAN BÜTÇE KOMİSYONU'NDA-

Çelik, tasarının önümüzdeki hafta içinde Meclis Plan Bütçe Komisyonu'nda ele alınacağını bildirdi. Çelik, sosyal devlette sosyal güvenlik açıklarının sıfırlanmasının mümkün olmayacağını ancak bu açıkların sürdürülebilir hale gelmesi gerektiğini ifade etti. Çelik, 1991 yılında 300 milyar TL olan açıkların 2006 yılında 22.6 katrilyon TL ve 2007 yılı tahmininin de 33 katrilyon TL olduğunu kaydetti.

Çelik, şunları söyedi:

"Gayrı Safi Milli Hasılamız 2007 yılı sonu itibariyle 640 katrilyon. Ama sosyal güvenliğin kümülatif açıkları, 851 katrilyon. Bu konuyla ilgili olarak siyasetçilerin devlet adamlığı sorumluluğu içinde hareket etmeleri gerekir. Bu gidişat böyle gitsin deme lüksüne sahip değiliz. Gelecek nesillerin mirasını rastgele kullanma hakkına sahip değiliz."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön