HABER

Çelik: "Katsayı uygulaması kalkmadı"

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, 17. Milli Eğitim Şurası Genel Kurulunda alınan kararın, katsayı uygulamasının kalktığı anlamına gelmediğini kaydederek, "alanlarıyla ilgili bölümleri seçen öğrencilere ek puan verilmesi öngörülüyor" dedi.

Çelik: "Katsayı uygulaması kalkmadı"

Çelik, katsayıyla ilgili kararın alınmasının ardından yaptığı açıklamada, "kararın ne anlama geldiğini" anlattı.

Şura Genel Kurul kararıyla "katsayı uygulamasının kalkmadığını" kaydeden Çelik, şunları söyledi: "Diyelim ki Ticaret Lisesi alan olarak eşit ağırlıklı puan türüne giriyor. Öğrenci, eşit ağırlıklı puan türüyle girilen bir okula gittiği zaman 0.8 katsayısı ile çarpılacak, ancak kendi alanıyla ilgili bir bölümü tercih ederse ek puandan yararlanacak. Örneğin Anadolu Teknik Lisesi'nin makine bölümünden mezun bir öğrenci üniversitede makine mühendisliği bölümünü tercih ettiği zaman alanıyla ilgili olduğu için ona ek puan verilecek. Yani, orta öğretim başarı puanı hem 0.8 katsayısıyla çarpılacak hem de ek puandan yararlanacak. Yani avantajlı durumda olacak. Bu, teşvik etmek amacıyla yapılacak."

Orta öğretimde alan belirlemesi yapılacağını ifade eden Çelik, şu bilgileri verdi: "Biz Anadolu Teknik Lisesi'nin alanını, ders ağırlığına göre belirleyeceğiz. Anadolu Teknik Lisesi sayısal alan olarak kabul edildiği zaman buradan mezun olan öğrenciler sayısal puanla girilen bütün okullara 0.8 katsayısıyla girecek, ancak kendi alanlarıyla ilgili bölümlere gittikleri zaman ek puan alacaklar. Alanları dışındaki bir bölüme yine sayısal puanla giderlerse diğer adaylar gibi diğer bütün bölümlere normal girebilecekler.

Örneğin, İmam Hatip Lisesi'nin alanını sözel olarak belirledik. Anadolu İmam Hatip Lisesi'nin alanını da eşit ağırlıklı olarak belirledik. İmam Hatip Lisesi mezunu alanıyla ilgili bölüme giderse ek puandan yararlanacak. Anadolu İmam Hatip Lisesi mezunu da eşit ağırlıklı bölümlere normal adaylar gibi gidebilecek ama İlahiyat'ı tercih ederse o zaman ek puan alacak." (AA)

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler