HABER

Çelik tekerlekli sandalyeye bindi

İSTANBUL (İHA) - Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, katıldığı bir programda özürlüleri daha iyi anlayabilmek için tekerlekli sandalyeye bindi, görme özürlüler gibi değnek kullandı.

ÖZÜRLÜLER'07 kongre, sergi ve sosyal etkinlikleri, Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi'nde başladı. Açılışında Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in de bulunduğu etkinlikler, 6-9 Aralık 2007 tarihleri arasında yapılacak.

İstiklal Caddesi örnek alınarak hazırlanan "Yüzleşme Sokağı" adı verilen projenin açılışı Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ve Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan tarafından yapıldı. Özürlülerin yaşadıklarına birebir tanıklık edilmek üzere 300 metrekare alanda kurulan Yüzleşme Sokağı'nda 'yanlış' ve 'doğru' uygulamalara yer veriliyor. Sokakta, özürlülerin günlük hayatlarında sıkça karşılaştıkları ve devam eden yanlış uygulamalara dikkat çekiliyor. Özürlülerin yaşadıkları zorlukları
anlayabilmek ve onlarla empati kurabilmek için sağlıklı vatandaşlar da Yüzleşme Sokağı'ndaki tekerlekli sandalyelere binip, karanlık koridordaki engelleri ellerindeki değneklerle algılamaya çalışarak yürümeye çalışıyorlar.

Bakan Hüseyin Çelik ve Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan da, görme özürlülerin yaşadıklarını algılayabilmek için hazırlanan karanlık koridora birlikte girdi. Elindeki değnekle karanlık koridordaki engelleri aşıp çıkış noktasına gelen Bakan Çelik, "Biz şu kadar kısa bir karanlık koridordaki bazı engelleri aşabilmek için bir hayli uğraştık. Görme özürlü vatandaşlarımızın yaşadıklarıyla empati kurduk. Onların sıkıntılarını biliyoruz ve ona göre de yasalar çıkarıyoruz. Yüzleşme Sokağı'nı kuran
Beyoğlu Belediyesi'ni bu fikrinden dolayı da tebrik ediyorum. Sağlıklı vatandaşlarımız gelip burayı görsünler ve özürlülerin neler yaşadıklarını daha iyi algılasınlar" dedi.
Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ve Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan daha sonra tekerlekli sandalyelere binerek, İstiklal Caddesi şeklinde tasarlanan Yüzleşme Sokağı'nda hareket etmeye çalıştılar. Kaldırımlarda özürlüler için tasarlanan standart eğimi bile çıkmakta zorlanan Bakan Çelik, "Allah kimseyi bu sandalyelere muhtaç etmesin. Ancak daha da önemlisi bu kadar özürlü vatandaşlarımız için binalarımız, şehirlerimiz ona göre şekillendirilmeli" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön