Çelik'ten eylem kararına eleştiri

Çelik'ten eylem kararına eleştiri

Ankara - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, aralarında DİSK ve KESK'in bulunduğu bazı emek ve meslek örgütlerinin Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasası'nda değişiklik öngören tasarıya karşı eylem kararını eleştirerek, "Bugün kalkıp olayı politik bir yere çekip, konjonktürel bazı şeylerin peşinden koşmayı doğru bulmuyorum. Pazartesi günkü durumlarıyla bugün konuştukları arasında büyük çelişkileri var" dedi.

Çelik, Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürleri Toplantısı için geldiği SGK Başkanlığında, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Çelik, tasarıyla ilgili sosyal taraflarla son yıllarda görülmedik ölçüde bir değerlendirme yaptıklarını, kimsenin bunun aksini söyleyemeyeceğini kaydetti. Emek Platformu'nun 19 maddelik taleplerinin tümünde ilerleme kaydedildiğini ifade eden Çelik, ancak dört dörtlük mutabakat şansının bulunmadığını, bunun doğru da olmayacağını söyledi.

Eylem kararına Türk-İş, Hak-İş, Memur-Sen, Türkiye Kamu-Sen ve emekli örgütlerinin katılmadığını ifade eden Çelik, şunları kaydetti:

"Onları biliyoruz; KESK, DİSK ve TTB... Bu kararı alırlarken ben şunu isterdim, pazartesi günü yaptığımız toplantının sonunda açıklama yapabilir, 'bu yasaya katılmıyoruz, düzenlemeye uzlaşma taraftarı değiliz' diyebilirlerdi. Bunu saygıyla karşılardım ama yüzde 80-90 mutabakat sağlandığı ifade edilirken, sonunda benim de bilmediğim gerekçelerden dolayı, siz kalkıp bir eylem kararı alıyorsunuz. Bu onların takdiridir."

Bakan Çelik, "65 yaş emekliliği konusunun kamuoyuna yanlış lanse edilmeye çalışıldığını" ifade ederek, bu düzenlemenin yasa yürürlüğe girdiğinde hemen işe başlayacak olanları kapsamadığını belirtti. "Tasarıda geri adım atılmasının söz konusu olup olmadığının" sorulması üzerine, Bakan Çelik, "Geri adım tabirini doğru bulmuyorum. Talepleri değerlendirdikten sonra atılması gereken tüm makul adımları birlikte
attık" dedi.

Sosyal tarafların getirdikleri tüm konularda işçilerin lehine düzenlemeler gerekleştirdiklerini kaydeden Çelik, işçiler aleyhine hiçbir adım atmadıklarını, çalışmalarında hep iyileştirmelerden yana olduklarını söyledi.

AA