Cem Özdemir: "Yasak çözüm değil"

BRÜKSEL(ANKA) - Avrupa Parlamentosu yeşiller Grubu üyesi Cem Özdemir, AKP hakkında açılan kapatma davasının Türkiye demokrasisi ile ilgili ciddi soru işaretleri doğmasına yol açtığını savunarak, "Yasak çözüm değil" dedi.

Cem Özdemir, yaptığı açıklamada, "AKP hakkında açılan kapatma davası Türkiye demokrasisi ile ilgili ciddi soru işaretleri doğmasına yol açmıştır. Tecrübeler göstermektedir ki siyasi parti yasağı çözüm yolu değildir. İşleyen demokrasilerde çoğulcu toplumun sesi çoğulcu parti sistemi tarafından dile getirilir. Demokrasinin öngördüğü en keskin kılıç yasaklar değil kelimelerdir" şeklinde konuştu.

Türkiye'de demokratik bir anayasanın hazırlanması gereceğini savunan Özdemir, "Eğer AKP'nin yolu Avrupa'dan geçiyorsa, o zaman şimdi Avrupa'nın demokratik anayasasını örnek alarak yeni bir Anayasa hazırlamanın tam zamanı" ifadesini kullandı. Batılı anlamda modern anayasanın özgürlüğün ve bireyselliğin devlete karşı güçlendirilmesini içerdiğini kaydeden Özdemir, şöyle devam etti:

"Türkiye de yaşayan tüm Ermeni, Süryani, Kürt, Çerkes kökenli vatandaşlarını tanımayan onların sorunlarını çözemeyen bir Türkiye problemlerini halledemeyecektir. AKP'ye karşı somut eleştirilerim: Hrant Dink'in katillerinin rahatsız edilmeden devlet mekanizması içinde yaşadıkları bir Türkiye istemiyoruz. Şemdinli saldırısının faillerinin serbest bırakıldığı ve cesur savcının meslekten men edildiği bir Türkiye istemiyoruz. Biz Alevi dostlarımızın dini inançlarına okullarda saygı duyulmayan bir Türkiye de istemiyoruz. Aynı şekilde, yüzlerce yıllık bir tarih olan Hasankeyf ve Allianoi gibi yerlerin barajlardan gelen suyun altında kaybolduğu, kısa süreli getiriler için yitip gittiği bir Türkiye, modern bir Türkiye olamaz. " (ANKA)