HABER

Cem Papila'dan açıklamalar

FIFA kokartının alınmasına hakemliği bırakarak tepki veren Cem Papila, bu sezon şampiyonluğun Fenerbahçe, Galatasaray ve Vestel Manisaspor arasında geçeceğini belirterek, "Beşiktaş ve Trabzonspor'un şampiyonluk şansı yok. Beşiktaş, daha takım olamadı" dedi.

FIFA kokartlı eski hakemlerden Cem Papila, Futbol Extra Dergisi'nin Kasım ayı sayısında yer alan röportajında Futbol Federasyonu Yönetimini ve Merkez Hakem Kurulu'nu ağır bir dille suçladı ve önemli açıklamalarda bulundu. Ligde bu sene şampiyonluğun Fenerbahçe, Galatasaray ve Vestel Manisaspor arasında geçeceğini, Beşiktaş ve Trabzonspor'un şansı olmadığını belirten Cem Papila, "Çünkü Beşiktaş takım olamadı. Bu konuda çok önemli zaafları var. Kayseri Erciyesspor maçı sonrası yaşananları televizyondan izledim, arkadaşlığın olmadığı yerde başarı olmaz. Galatasaray'ı geçen sezon şampiyon yapan en önemli faktör takım olmaktı. Ama Beşiktaş takım olamadı" diye konuştu.

FIFA listesinde görünen Kuddusi Müftüoğlu'nun Ocak ayında liste dışı kalacağını, bunun Mustafa Çulcu tarafından planlı bir şekilde yapıldığını belirten Papila, "Mustafa Çulcu'nun bu yaptığı şark kurnazlığı. Kuddusi Müftüoğlu, liste dışı kaldığında MHK ile federasyonun birbirlerine ne diyeceğini merak ediyorum. Bakın ortadaki kriterlere göre listenin 7. sırasına yazılması gereken Bülent Yıldırım altıya, altıya yazılması gereken Müftüoğlu da yediye yazıldı. Şimdi Haluk Ulusoy düşünüyor ki, Kuddusi Müftüoğlu FIFA oldu. Aslında olmadı. Kimse farkında değil, kimse 1 Ocak'ta Türkiye'nin FIFA kadrosu 6'ya indirilirse şaşırmasın. 1 Ocak'ta bu liste 6 kişi olarak belirlendiğinde Kuddusi Müftüoğlu liste dışı kaldığında o zaman Ulusoy Federasyonu ile Çulcu MHK'sı bakalım birbirlerine ne yapacak ? Çünkü kadronun aslında 6 kişi olduğunu Çulcu biliyor, ama Ulusoy bilmiyor. Kim kimi kandırıyor burada ? Mustafa Çulcu'nun bu yaptıkları hep şark kurnazlığı, başka bir şey değil" ifadelerini kullandı.
Olayın üzerinden zaman geçmesine rağmen karşılaştığı yanlışı hala unutamadığını belirten Cem Papila, "Ben MHK'larının bağımsız olmalarını ümit ediyordum, ama son gelişmeler hiçbir şekilde bağımsız olmadığını gösteriyor. Yani kendi iradesiyle kararlar veremediğini gösteriyor. MHK Başkanı dik duramadı bu olayda. MHK Başkanı ve yönetimi en baştan Federasyon Başkanı'nın bu şekilde bir hakkı olduğunu kabul edip de o göreve gelmişlerse onu bilemem. Ama bunu kabul etmeden geldilerse, dik duramadılar demektir. Ne yapmaları gerekirdi ? İstifa edeceklerdi. Mustafa Çulcu dik durup istifa edecekti, ama bir sonraki dönem yine MHK Başkanı olabilecekti. İnsanlar söylemleriyle değil yaptıklarıyla anılır. Herkes tarihte yerini alacak" dedi.

"HALUK ULUSOY'UN FIFA LİSTESİNDE NEDEN DEĞİŞİKLİK YAPILDIĞINI AÇIKLAMASI HERŞEYİ ANLATIYOR"
Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy'un performansından dolayı FIFA listesine alınmadığı yönünde gösterdiği gerekçeye katılmadığını belirten Papila, "Bu inandırıcı ve doğru bir gerekçe de değil. Futbolun patronu kim ? Haluk Ulusoy. Peki, patronun savunma verdiği nerede görülmüş ? Federasyon Başkanı'nın, MHK'nın bir tasarrufunu onaylarken, FIFA listesinde neden değişiklik yapıldığını açıklamak zorunda kalması aslında birçok şeyi anlatıyor. Çünkü ben gerçeği biliyorum. Bu gerçek, geçmişte genel başkan seçiminde Mustafa Çulcu ile karşı karşıya gelmemizdir" diye konuştu.

Mustafa Çulcu'nun MHK başkanlığına geldiği gün FIFA kokartını kaybettiğini belirten Papila, "Hakemliği bıraktım, üzülmedim mi, biraz üzüldüm tabii. Bunca yıl emek harcamışım çünkü. Ama bir kere öldüm. Beni 10 defa daha öldürmelerine izin vermedim. Çünkü bundan sonra 10 defa daha öldürürlerdi beni" dedi.

Mustafa Çulcu ile aralarındaki olayın sadece Eskişehir'deki seçim olayı olmadığını belirten Papila, "Bizim Çulcu ile ilk kavgamız bundan 1.5 yıl öncesine dayanıyor.

Aramızda kötü bir şekilde bir telefon mesajı olayı yaşandı. Bunu sadece 4 kişi biliyor. Mustafa Çulcu'nun cep telefonuna hakemlik müessesesiyle ilgili bir mesaj geliyor altında Cem Papila yazıyor. Ama telefon numarası bana ait değil. O da mesajı alır almaz beni araması gerekirken hemen yetkilileri aramış. Sonradan o telefon mesajını çekenin de kim olduğunu buldum ve kendilerine gösterdim. Bu benim için çok acı bir olaydı. Ondan beri aramız gergindi zaten" dedi. Çulcu'nun kendisine karşı bu tür talihsiz olayların birçok defa meydana geldiğini belirten Papila, mazeretini bildirmesine rağmen Mustafa Çulcu'nun kızkardeşinin düğünü olduğu gün kendinise hem de 2. Lig B Kategorisi maçı verdiğini söyledi.

"İKİNCİ BİR ŞENES ERZİK OLMAK İSTEMİŞTİM"
Faal hakemken hedefinin hakemliği bıraktıktan sonra Türkiye'yi Avrupa'da FIFA ve UEFA'da önemli bir görevde temsil eden ikinci bir Şenes Erzik olmak olduğunu belirten Papila, "Bende bunu yapacak bilgi ve birikim var. Ama bugünkü federasyon bunu düşünecek kapasitede değil, bunu görecek vizyona da sahip değil. En büyük üzüntüm, sadece kişisel sebeplerden dolayı bana bu fırsatı vermediler. Yine aynı şekilde geçen sene de Metin Aydoğan'a FIFA listesi konusunda haksızlık yapıldı. Ben bunu o günkü MHK Başkanı Ufuk Özerten ile paylaşmıştım. 'Şık olmadı' dedim. Onu İstanbul medyasında eski hakemlere yakın bir grup istemedi. Onlar birilerinin menfaatini kollamak amacıyla birilerini FIFA yapmak için Aydoğan'ı yediler" ifadelerini kullandı.

Seson gelişmeler hiçbir şerdar Tatlı'nın hakemliği bırakma nedeninin açıklandığı gibi sakatlık olmadığını dile getiren Papila, "Serdar Tatlı'ya en yakın hakem bendim. Serdar'ın bırakmasındaki gerçek neden farklıydı. Bu bizim kendi aramızdaki özel bir şey. Bunu ben açıklayamam. Yani hakemlikten mutlu olarak ayrılan hiç yok gibi. Mustafa Çulcu'nun kendisi 45 yaşının ve FIFA kariyerinin sonuna kadar hakemlik yaptı, o bile mutlu ayrılamadı. Biz o kadar gidemedik. Çulcu nasıl gitti, bilemem. O ayrı bir yetenek olsa gerek. Hem 45 yaşının sonuna kadar hem de FIFA'da dördüncü kategoride kalarak bu kadar sürdürebilmek çok büyük bir yetenek! Biz 39 yaşında, hem de üçüncü kategoride kalamadık" dedi.

Hakemlik hayatında "keşke olmasa" dediği hataların olduğunu belirten Papila, "Mesela Vestel Manisaspor-Galatasaray maçında ofsayt gerekçesiyle iptal ettiğimiz bir gol var. Yine Fenerbahçe-Trabzonspor maçında yardımcının yanlış tespit edip ofsayttan gol verdiğimiz bir pozisyon var. Keşke yaşanmasaydı dediğim kararlardı bunlar" itirafında bulundu.

"İYİ BİR BEŞİKTAŞ TARAFTARIYIM"
İyi bir Beşiktaş taraftarı olduğunu belirten Cem Papila, "Beşiktaşlı oluşumda çok ilginç. O zaman 8-9 yaşındayım. Komşumuzun oğlu Turgay ağabey bana gelip 'Sarayı mı seversin, bahçeyi mi, yoksa taşı mı?' diye. Ben de 'Taşı' cevabını verdim. O da o zaman 'Tamam sen Beşiktaşlısın' dedi ve öyle Beşiktaşlı oldum. İstanbul'da okudum, bir sene Dikilitaş'ta oturdum. Kaldığım ev BJK İnönü Stadı'nın hemen üstündeydi. Sürekli İnönü Stadı'na maçlara giderdim. Hiçbir zaman fanatik olmadım, ama sıkı bir Beşiktaş taraftarıydım. En beğendim futbolcu ise o dönemde Gökhan Keskin'di" dedi. Beşiktaş-Samsunspor maçını hatasız yönettiğini tekrarlayan Papila, o maçın devre arasında Sinan Engin'in soyunma odasına gelerek verdiği kırmızı kartlarla ilgili kendisine, 'Hocam kartlarında, kararlarında haklısın' dediğini söyledi.

Kendisini en çok üzen olaylardan birinin Trabzonspor taraftarlarının yaptığı yürüyüş olduğunu belirten Cem Papila, "Çünkü ben Trabzonluyum. Bırakın annemin ve eşimin Trabzonlu olmasını, ben Zonguldak'ta Trabzon kültürüyle büyümüş biriyim. Ben o yörenin insanıyım, benim memleketim orası, kendimi Trabzonlu olarak görüyorum. Babam Hopalı. O yörenin insanı olarak bu şekilde protesto edilmek beni üzdü. Ama bunda bana göre başka faktörler vardı. O yürüyüş siyasi rant amacıyla yapılmış bir yürüyüştü. O olayı organize eden insanlar bana göre siyaseti kullanarak bu işi yaptı. Tabii vatandaş onu bu şekilde görmedi" dedi.

"HEDEFİM SPOR BAKANI OLMAK"
Bundan sonraki hedefinin CHP'den milletvekili olarak meclise girmek olduğunu söyleyen Papila, "Daha öncede siyasetin içindeydim. Profesyonel lig hakemi olunca siyasete ara vermek zorunda kaldım. Şimdi kaldığım yerden yoluma devam edeceğim. CHP'nin üyesiyim. En büyük idealim de Spor Bakanı olarak bilgi ve birikimimle ülkeme hizmet etmek" diye konuştu.

Fenerbahçe Asbaşkanı Şekip Mosturoğlu ile sınıf arkadaşı olduğunu doğruluyan Papila, "Sayın Şekip Mosturoğlu ile Hukuk Fakültesi'nden arkadaştık. 1984-88 yılları arasında aynı sınıfta okuduk. Federasyon Başkanvekili olduktan sonra kendisiyle yüz yüze gelmedik dersem yalan olmaz. Sadece bayramlarda ve kandillerde birbson gelişmeler hiçbir şeirimize mesaj atardık, o kadar. Bu konuda hem kendisi hem de ben büyük özen gösterdik" dedi.

"Cem Papila'yı Cem Papila yapan dik duruşudur" diyen Papila, "Ben hatalar yapmadım mı yaptım, Ama yapmadığım bir tek şey var, kimse için santim eğilmedim kimseye müdana etmedim. Çok da büyük konuşmak istemiyorum ama eğilirsem sadece çocuklarım için eğilirim. Belki onlar için de eğilmeyebilirim, sınırlarımı zorlarım. Ama etrafımda çok eğilen insan gördüm. Hele o Eskişehir'deki benim dik durduğum seçimde çok insan vardı eğilen" ifadelerini kullandı.

Hakemliği bırakırken en büyük üzüntülerinden birinin BJK İnönü Stadı'na çıkamadan düdüğünü asmak olduğunu belirten Papila, "Vestel Manisaspor-Galatasaray maçım başarılı geçseydi ertesi hafta BJK İnönü Stadı'na gidecektim. Ama iyi geçmediği için gidemedim. İçimde bırakırken ukte olarak kalan tek şey o. Beşiktaş-Samsunspor maçından sonra BJK İnönü Stadı'na gidemeden düdüğü bırakmak. İstenmediğim yere başım dik çıkmak isterdim. O atmosferi yaşamak isterdim. Beşiktaş seyircisi bu konuda bana göre yöneticisinden daha sağduyulu. Beşiktaş seyircisi çok sağduyulu bir seyirci. Hiç de tepki göstermezlerdi. Beşiktaş taraftarı yönetiminden daha sağduyulu, o kesin. Ortadaki somut beyanlara göre konuşuyorum, herkes görüyor, duyuyor bunları" dedi.

PARTNEREvlendiler!Evlendiler!
YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön