Cemaevleri ibadethane sayılsın

ANKARA (ANKA)- Tunceli Bağımsız Milletvekili Kamer Genç, cemevlerinin ibadethane sayılması için kanun teklifi verdi. Genç, Danıştay'ın zorunlu din dersiyle ilgili kararını "yerinde bir karar" olarak nitelendirirken, Diyanet İşleri Başkanı Bardakoğlu'na ise tepki gösterdi.

Tunceli Bağımsız Milletvekili Kamer Genç, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Mecls Başkanlığı'na sunduğu, cemevlerinin ibadethane sayılmasıyla ilgili kanun teklifi hakkında bilgi verdi. Cemevlerinin ibadethane olup olmadığı konusunda tartışmalar yaşandığına dikkat çeken Genç, kanun teklifiyle ilgili bu konudaki kargaşanın ortadan kalkacağını öne sürdü. Basın toplantısında, Danıştay'ın zorunlu din dersi konusunda verdiği kararın yerinde bir karar olduğunu ifade eden Genç, Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu'nun Danıştay kararına yönelik tepkisini ise "Diyor ki 'Din adamlarına sorun'. Burası hukuk devleti. Bu konularda da hukuk karar verir" şeklinde değerlendirdi.

Kanun teklifinde ise Köy Kanunu ile İmar Kanunu'nda yer alan ibadet yerleri arasında cemevlerinin de bulunması öngörülüyor.