HABER

Cenazede Çolpan İlhan'a hakkını helal etmedi

Tiyatro ve sinema sanatçısı Çolpan İlhan'ın cenaze namazında helallik alındığı esnada bir kişi hakkını helal etmedi.

Kalp krizi sonucu önceki gün vefat eden tiyatro ve sinema sanatçısı Çolpan İlhan'ın cenaze namazında helallik alındığı esnada bir kişi, "Ben hakkımı helal etmiyorum" dedi. Bunun üzerine imam ve namaza katılanlar tepki göstererek hakkını helal etmesini istedi. CNN TÜRK kameramanı Ahmet Akpolat'ın kamerasına yansıyan o anlar bir anda ortalığı gererken, Çolpan İlhan'ın modaevinde çalıştığı iddia edilen kişinin yevmiyesini alamadığını öne sürdüğü ve bu yüzden hakkını helal etmek istemediği öğrenildi.

HARBİYE MUHSİN ERTUĞRUL SAHNESİ'NDE TÖREN DÜZENLENDİ

Kalp krizi sonucu önceki gün vefat eden tiyatro ve sinema sanatçısı Çolpan İlhan, son yolculuğuna uğurlandı. Şair Attila İlhan'ın kız kardeşi, sinema sanatçısı Sadri Alışık'ın eşi ve oyuncu Kerem Alışık'ın annesi olan İlhan için Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nde tören düzenlendi.

Törene Çolpan İlhan’ın oğlu Kerem Alışık, torunu Sadri Alışık, eski gelini Sibel Turnagöl, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Erhan Yazıcıoğlu,

Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar, Müjdat Gezen, Türker İnanoğlu, Mehmet Aslantuğ, Arzum Onan, Azra Akın, Yavuz Özkan, Safa Önal, Sadri Alışık Kültür Merkezi öğrencileri, yakınları ile çok sayıda sanatçı katıldı.

Türk bayrağına sarılı olarak sahnenin ortasına konan devlet sanatçısı Çolpan İlhan’ın naaşı başında öğrencileri bekledi. Tören, saat 10.40’da usta sanatçı için bir dakikalık saygı duruşuyla başladı. İlhan’ın sanat yaşamının anlatıldığı sinevizyon gösterisi törene katılanlar tarafından uzun süre ayakta alkışlandı.

Törende bir konuşma yapan Türker İnanoğlu, Çolpan İlhan’ın vefatıyla sahneye çıkıp bir konuşma yapacağının hiçbir zaman aklına gelmediğini ifade etti. İnanoğlu, "Çolpan İlhan ile aynı yıl doğduk. İlhan’ın sinemaya girdiği yıl ben de reji asistanı olarak sinemaya adım attım. Aramızda böyle bir kader bağı vardı. 1959’da ’Yalnızlar rıhtımı’nda o baş yıldız, ben de reji asistanı olarak beraber çalışma imkanı bulduk. Kendisi anlatılamayacak kadar zarif, hoş, fevkalade bilgi birikim olan bir insandı. Allah rahmet eylesin. İnsan yaşlanınca biraz daha duygusal oluyor bu nedenle fazla konuşamıyorum" dedi.

‘SEVDİĞİNLE BİRİCİK AŞKINLA, HUZURLAR İÇİNDE UYU’

Çolpan İlhan ile 3 yıl boyunca aynı dizide rol alan tiyatro sanatçısı Başak Köklükaya ise İlhan’ın ölümüne inanamadığını belirtti. Konuşması sırasında gözyaşlarına boğulan Köklükaya, "Sevdiğinle biricik aşkınla, huzurlar içinde uyu Çolpan Ablacım" diye konuştu.

Ailesi adına bir konuşma yapan kuzeni Solmaz İlhan da Çolpan İlhan ile beraber büyüdüklerini belirterek, "Çolpan benden 8 yaş genç. Ölümünü hiç beklemiyorduk. Kör şeytan onu aramızda almadı. Bütün kaybettiklerimizin mevcut olduklarını ve bilhassa bu kadar yaptıklarıyla her gün beraber olacağımıza inanıyorum. Kerem’e de aynı şeyi söylüyorum. Eserleriyle, yaptıklarıyla onlar hiçbir yere gitmediler. Onu hep anacağız. Ailem adına herkese çok teşekkür ediyorum" diye konuştu

Konuşmaların ardından usta sanatçının naaşı başta oğlu Kerem Alışık, torunu Sadri Alışık olmak üzere törene katılanlar tarafından omuzlara alındı. Törene katılanlar omuzlara alınan tabuta kırmızı karanfiller attı. İlhan’ın cenazasi Teşvikiye Camii’ne kılınacak cenaze namazının ardından Zincirlikuyu aile kabristanlığında toprağa verildi.

Oyuncunun oğlu Kerem Alışık gözyaşlarına hakim olamadı. Aynı gün babasını kaybeden Alışık'ın sevgilisi Songül Öden de, cenazedeydi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 31 yorum
bu iş böyle olmaz bir alacağın varsa gider ailesine söylersin herkesin içinde bağırarak mefta üzerinden aileyi zor duruma düşürmeye kimsenin hakkı yok.
orda helallik istenecek ,verenlere ne güzel vermeyenlere, yahu kardeşim zor duruma düşürüyorsun diyeceksin, çalışanın emeğinin üstüne yatan ,bunları musallaya yatmadan düşünmeli. ailesini zor duruma düşürme meyi de sağlığında düşünmeli. çolpan hanımın bu tür haksızlıklarının birisinide ben biliyorum,
söylemediğini nereden biliyorsun
helal etmiyorsan namazada katılma kardeşim senle merhumun arasında bir konu insanlar acılı niye daha fazla insanları kederlendiriyorsun
hak yemesinler o zaman !
haksızlığının son söyleneceği yer ,insanlar kimin için kederlendiğini bilsinler.
Madem katılmasın diyorsun namazda kıldırmasınlar senin mantığına göre. Gömsün gitsin. İmamda laf olsun diye helal ediyormusunuz diye soru sormak zorunda kalmaz. Hay senin sıfatına tüküreyim..
namza katılmak dinizim gereğidir kardeşim ayrıca haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır buda dinimizin bir emri
şu sarıgül varya sarıgül..nerde ünlü orda sarıgül.bundan belediye başkanı falan olmaz bundan magazinci olur,kimseyede fayda gelmez..
Geri Dön