Cep telefonları masum

ABD'deki Carnegie Mellon Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmaya göre, direksiyon başındayken cep telefonuyla konuşma kaza riskini artırmıyor.

Cep telefonları masum

Söz konusu araştırmada büyük bir cep telefonu sağlayıcısı ile cep telefonu kullanımına bağlı olarak gelişen trafik kazası raporları kullanıldı. Uzmanlar bu araştırmayla birlikte cep telefonu kullanımının dikkat dağıtıcı bir unsur olduğu ancak kaza riskini sanıldığı kadar artırmadığı sonucuna vardı.

Araştırmada ilk olarak 2002-2005 yılları arasındaki kaza ve arama raporları incelendi. Söz konusu zaman aralığı, özellikle GSM operatörlerinin saat 21.00'den itibaren daha fazla konuşma yapılması yönünde promosyonlar düzenlediği bir döneme denk geliyor. Araştırmada ilk olarak, 21.00'den sonra konuşma yapanlar arasından direksiyon başında olanlar tespit edildi. Daha sonra ise saat 21.00'den önceki ve sonraki kaza verileri karşılaştırıldı. Araştırmacılar, saat 21.00'den sonra artan cep telefonu kullanımının kaza oranları üzerinde hiçbir etkisi olmadığı sonucuna vardı.

Cep telefonunun doğrudan kazalar üzerinde bir etkisi olmadığı kanıtlanmış olmasına rağmen, ABD'nin yedi eyaletinde direksiyon başında cep telefonu kullanmak yasak. Bu yasak Türkiye'de de geçerli.

Araştırmayı gerçekleştiren uzmanlar, bu sonucun sadece cep telefonuyla arama yapmak için geçerli olduğu; internette dolaşmak veya mesaj yazmak gibi diğer özelliklerin kullanımından doğacak sonuçların araştırmaya dahil edilmediği konusunda uyarıyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 13 yorum
Türksel ve ava ınn oyunu buTelefonda konuşurken insanların mutlaka dikkatleri dağılır...gerisi hikaye...
Bu haber tamamen saçma;birde utanmadan gsm şirketini yön gösteriyorlar. Ben 21 senelik aktif araç kullanıcısıyım;telefonla görüşürken bırakın arabı kullanmayı,evde otururken bile dikkatim dağılıyor.Görüşme süresince televizyonda ne olmuş;annem,babam ne demiş hiç birine tam konsantre olamıyorum ki! kimse olamaz.Ama para bu gerçeği bir yalanla örtbas edebiliyor.
Bu haberi geri çekiniz.Çok zararlı.İnsanları kötü yönlendiriyorsunuz.Suça teşvik ediyorsunuz.
bu haber zararlı. milleti trafikte cep telefonu kullanmaya teşvik etmeyin.
başıma gelmedi değil az daha bindiriyordum önümdeki araca telefon çalınca siz siz olun yakın dörtlüleri çekin sağa müsait yere..
yalan haber araştırmayı yapanlara bakarsanız anlarsınız zaten pislikler. insanlara yalan güven aşılıyolar alçaklar sonra çoluk çocuk kaza allah korusun.
% 100 YOLA VE TRAFİĞE VERİLMİŞ BİR DİKKATLE , BİR KISMI TELEFONDAKİ KONUYA VERİLMİŞ DİKKAT AYNI OLUR MU.... ZATEN TÜRK MİLLETİNİN TELEFONSUZ ARABA KULLANMASI BAŞLI BAŞINA BİR REZALET, BİR DE TELEFONLU KULLANMASINI DÜŞÜNMEK BİLE İSTEMİYORUM.....
GSM şirketi haklı bizim insanımızın bir elinde sigara bir elinde cep telefonu yine de kaza yapmıyorlar. Neden mi? YAPTIRIYORLAR....
Vicdansız insanlara para neler yaptırıyor. Biraz daha fazla telefon satabilmek için, araştırma sonucu diye açıkladıkları şeye bakın.
bizim türk milleti için geçerli dil bu
biz türküz bize birşey olmaz???
Çok doğru kaza yapmıyorlar ki yaptırıyorlar...
araştırmanın yapıldığı ülkede hand free kullanılıyor.bizde direksiyon hand free..
Diğer Haberler