HABER

Cep telefonu alkolden daha tehlikeli

ANKARA (İHA) - İnternette yer alan, www.lokman-hekim.com sitesindeki bir habere göre, hayatın vazgeçilmez bir parçası haline gelen cep telefonlarının, en azından araç kullanırken hayatımızdan çıkması gerekiyor.

Telefonla konuşarak araç kullanmak ise alkollu araç kullanmaktan daha tehlikeli. İngiltere'de yapılan bir araştırmada, araç içinde kullanılan "hands free" kulaklık sistemlerinin de bu riski azaltmadığı ortaya çıkarıldı. İngiltere'deki Transport Research Laboratory (Ulaşım Araştırma Laboratuarı) adlı kuruluş bünyesinde gerçekleştirilen deneylerde cep telefonu ile konuşurken araç kullanmanın "tepki süresini ciddi bir düzeyde uzattığı" belirlendi. Araç kullanırken, dikkatin konuşulan konuya yoğunlaşmasının, trafiğe ve yol koşullarına konsantre olmayı engellediğini de gözlemleyen uzmanlar, çok sayıda kişi üzerinde yapılan deneyler sonucu şu sonuçlara ulaştılar:

"- Saatte 110 kilometre hızla giden bir aracın sürücüsü, aniden durması gerektiğinde
- Normal durumdaysa, fren yapma mesafesi 31 metre
- Alkollü ise , fren yapma mesafesi 35 metre
- Kulaklıklı cep telefonu ile konuşuyorsa 39 metre
- Cep telefonunu elinde tutarak konuşuyorsa, 45 metre'de durabiliyor"
Bu sonuçları değerlendiren bilim adamları, cep telefonlarının alkolden bile riskli bir şey olduğunun ortaya çıkması nedeniyle, araç içinde "her ne şekilde olursa olsun" yani kulaklık ve hoparlör (hands-free) yardımıyla bile telefonla konuşmanın tamamen yasaklanması gerektiğini söylüyorlar. Halen 30 ülkede, cep telefonu ile konuşurken araç kullanmak ciddi bir trafik suçu sayılırken, İngiltere'de "dikkatsiz araç kullanmak" gibi hafif bir suç niteliğinde.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler