CEVAPLAR

assanicheon

cisimler arasındaki elektriklenme nasıl gerçekleşir?

assanicheon 17 Mart 2013 sordu
CEVAPLA
CEVAPLAR
Elektriklenme yani bir cismin elektriklen yüklenmesi demek onun atomlarından elektron sökerek merkezine veya atomlarına dışardan elektron yüklemek demektir. Başlıca elektreklenme çeşitleri a-Sürtünme nedeniyle , b- Temasla, dokunmayla, c- Etkiyle elektriklenmektedir.Bir örnekleme yaparsak, Mesela; bir ipek kumaş parçasını cama sürttüğümüzde, cam elektron kaybederek (+) yüklenir,kumaş parçası (-) yüklenir.Yani birbirlerine eşit ve zıt işaretli olarak yüklenirler, sonuçta iki uçlu elektrik mecvut olur.bun lardan Elektron alan(+), veren(-I yüklüdür.
sarp_456
sarp_456  - 17 Mart 2013 cevapladı
Elektriklenme bir sistemin elektrik kullanarak çalışması için yapılan modifikasyondur. Dokunma ile elektriklenme: Elektrikle yüklü bir cisim yüksüz bir cisme dokundurulduğu zaman, o cismi kendi cinsinden elektrik yükler. Örneğin, nötr bir cisme (+) yüklü bir cisim dokundurulursa son yük durumunda her ikisi de (+) yüklenir. Yük miktarları eşitse son durumda her ikisi de nötr olur. Eğer (-) miktarı fazlaysa son durumda her ikisi de (-), (+) miktarı fazlaysa son durumda her ikisi de (+) yüklü olur. Sürtünme ile elektriklenme: Bu kısımda sürtünen cisimler arasında elektron geçişi olur ve elektron kaybeden (+), kazanan (-) yükle yüklenir. Örneğin, yün kumaş ile ebonit (plastik) çubuk birbirine sürtüldüğünde yün kumaş pozitif, ebonit çubuk negatif yükle yüklenir. Aynı şekilde, ipek kumaş ile cam çubuk birbirine sürtüldüğünde ipek kumaş negatif, cam çubuk pozitif yükle yüklenir. Bunun nedeni ipek kumaş ile ebonit çubuğun elektron almaya, yün kumaş ile cam çubuğun elektron vermeye yatkın olmasıdır. Ayrıca, kazağımızı çıkartırken saçımız ile kazağımız arasında sürtünme gerçekleşir ve saçlarımız havaya kalkar.
charshi_yasaga.karshi
charshi_yasaga.karshi  - 17 Mart 2013 cevapladı
Çoğu kez yünlü kazağımızı ya da naylon iplikten yapılmış tişörtümüzü çıkartırken çıtırtılar duyarız. Eğer karanlık bir odada kazağımızı çıkartırsak, sesle beraber küçük kıvılcımların çıktığını da görürüz. Uzun saçlı kimseler, saçlarını kuruttuktan sonra tararken saç tellerinin birbirini ittiğini ve saçlarının kabardığını görür. Plâstik tarak kuru saça sürtüldükten sonra küçük kâğıt parçalarına yaklaştırılırsa, tarağın kâğıt parçalarını çektiği görülür. İpekli kumaşa 20-25 kez sürtülmüş cam kavanoz da kâğıt parçalarını çeker. Bazen, naylon iplikten yapılmış halı üstünde yürüdükten sonra metal kapı koluna değdiğimizde, elektrik çarptığını fark ederiz. Aynı şey bir araçla bir süre dolaştığımızda araçtan inerken metal kapı koluna değdiğimizde ya da dışarıdaki bir kimseye değdiğimizde de olur. Televizyon ekranı, plâstik kasalı radyo, teyp vb. araçların üstü kuru bezle silindiği hâlde kısa sürede tozlanır. Saçınıza sürttüğünüz tarağı çeşmeden yavaşça akan suyun yanına getirdiğimizde tarak, suyu kendine doğru çeker. Bütün anlatılan bu olayların nedeni cisimlerin sürtünme sonucu elektriklenmesidir. * Cisimler arasındaki itme ve çekme etkileşimleri elektriklenme denilen olay ile ilgilidir. * Elektriklenme için cisimlerin birbirine temas etmesi yeterlidir, sürtünme şart değildir, sürtünme sadece etkileşim yüzeyini arttırmak içindir.
kardelen5463
kardelen5463  - 17 Mart 2013 cevapladı
Diğer kategorisindeki diğer sorular
Sedat peker kimdir?
Misafir  - 08 Haziran 2021 sordu
3 Cevap
napim.com
Misafir  - 06 Haziran 2021 sordu
4 Cevap
e: napim
Sevgilim olurmusun
Misafir  - 03 Haziran 2021 sordu
9 Cevap
otezim nedir
Misafir  - 24 Mayıs 2021 sordu
3 Cevap
(1V0)1 dogruluk derecesi
Misafir  - 24 Mayıs 2021 sordu
1 Cevap