CEVAPLAR

Misafir

erime donma buharlaşma ve yoğuşma canlıların yaşamındaki önemi nedir bilen varmı

Misafir 17 Mart 2013 sordu
CEVAPLA
CEVAPLAR
Dünya’nın yaşamsal döngüsününde önemli bir yer tutarlar. Yaşam ana kaynağı olan su donar, erir, buharlarşır ve yoğunlaşır. Böylelikle yaşamımız için gerekli olan su döngüsü devam eder. - Sanayi içerisinde kullanılan bazı hammadlerin saf halde elde edilmesinde kullanılır. - Sanayide kullanılan madenlerin işlenmesinde kullanılır. - Petrolün ayrıştırılmasında kullanılır. - Gıda sanayisi içerisinde öz kütle farkından yararlanılarak maddeler ayrıştırırlar. (süzme, damıtma vb.) - Laboratuarlar da kaynama noktaları farklı olan sıvıların ayrılmasında kullanılır. (damıtma yöntemi) - Deniz suyundan içme suyu elde edilmesinde kullanılır.
Misafir
Misafir  - 04 Nisan 2014 cevapladı
donma kutup hayvanları için öneli yani donma olmazssa kutuptaki hayvanlar yaşayamaz,sıcaklıkta olmaz ise kışta kalırdık yani hep kış olurdu,buharlaşma olmaz ise bulutlardan yağmur olmaz.
Misafir
Misafir  - 02 Nisan 2014 cevapladı
BİRAZ DAHA KISASI OLABİLİRDİ:) :p
Misafir
Misafir  - 27 Mart 2014 cevapladı
HİÇ BEĞENMEDİM
Misafir
Misafir  - 27 Mart 2014 cevapladı
Bence güzel diill tavsiye etmem
Misafir
Misafir  - 26 Mart 2014 cevapladı
Bence güzel diill tavsiye etmem
Misafir
Misafir  - 26 Mart 2014 cevapladı
şeeyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy. sağolunya abicim.
Misafir
Misafir  - 16 Mart 2014 cevapladı
bence de doğru bilgiler vermişiniz sağolun.......(:):)
Misafir
Misafir  - 16 Mart 2014 cevapladı
Donma olmazsa kutup hayvanları yasayamaz erime olmasa hep kış olurdu buharlaşma olmasaydı su olmazdı vs vs
Misafir
Misafir  - 10 Mart 2014 cevapladı
Sanane benden
Misafir
Misafir  - 10 Mart 2014 cevapladı
Sanayide kullanılan ham maddelerin saf olarak elde edilmesinde kullanılır. Veya çıkarılan madenlerin işlenmesinde. Örneklendirirsek: Çıkarılan madenlerin tamamına yakını saf olarak çıkarılmaz. Madenin içindeki diğer maddeleri ayrıştırmak için maddelerin ayırt edici özellikleri kullanılır. Veya Ham petrolun ayrıştırılması işlemi yine bu sayede gerçekleşir. - Maddelerin ayırt edici özelliklerinden yararlanılarak sanayide teknolojide birçok alanda yararlanılmaktadır. özkütle farkı ile çözünürlük ile hal değişimi kullanılarak ayrıştırma yapılmaktadır. yangın alarmlarında sigortalarda metallerin genleşme özelliğinden yararlanılmaktadır. - Gıda sanayiisinde öz kütle farkından dolayı maddelerin ayrıştırılmasını (süzme, damıtma vb.) yöntemler uygulanarak kullanılır. Maddenin Ayırt Edici Özlliklerinin Saniyede ve Teknolojide Kullanımı Laboratuarda bir sıvının içinde çözünmüş olabilecek öteki maddelerden ayrıştırılarak arıtılması gerektiğinde kullanılan en kolay yöntem damıtmadır. Damıtma sıvının buharlaşıncaya kadar ısıtılıp daha sonra yükselen buharın bir soğutma yöntemiyle yeniden sıvılaştırılmasıdır. Böylece sıvı önceden içerdiği buharlaşmaz maddelerden arınmış olur. Kaynama noktaları değişik iki sıvının ayrıştırılmasında damıtma yöntemi kullanıldığında işleme ayrımsal damıtma adı verilir. Kapalı bir kapta buhar elli bir basınca ulaşıncaya kadar sıvı buharlaşacaktır. Bu basınç yalnız sıcaklığa bağlıdır ve buharlaşmanın belli bir sıvı için belli bir sıcaklıkta maksimum sınırını gösterir. Buharın doymuş olduğunu gösterir. Her sıvının özel bir basınç değeri vardır. Basınç değeri sıvının doğal yapısına uçuculuğunun yüksek ya da düşük olmasına bağlıdır ve maddenin miktarından bağımsızdır. Buhar basıncı hemen her zaman mili metre civa olarak tanımlanır. Bu aynı miktarda basınç yapma etkisindeki civa sütunun uzunluğudur. Bir sıvını buhar basıncı sıcaklığın artması ile yükselir. Suyun arıtılması buharlaşma hızını artırır. Sıcaklıktaki bu artış buhar basıncını sıvıya uygulanan dış basınca eşit duruma getirince sıvı kaynar,bir başka deyişle sıvı ile buhar arasındaki denge bozularak, sıvı tümüyle buhar haline geçer. Tüm hal değişimlerinde olduğu gibi ,kaynama sırasında tüm sıvı buhar haline geçinceyte kadar sıcaklık değişmez kalır. Deniz seviyesinde su 1atm basınç altındadır.100Cde suyun buhar basıncı 1atmye eşittir. Bu yüzden suyun kaynama noktası 100C’dir. Bir sıvı daha uçucu oldukça ,belli bir sıcaklıkta buhar basıncı yükselir ve dış basınca ulaşması kolay olur. Buna iyi bir örnek olan eterin kaynama noktası son derece yüksek bir buhar basıncının bir sonucu olarak 35C0’dir. Bu özelliklere dayanılarak bir çözelti ,içindeki katışıklardan arıtılabilir. Ama ,bir karışımındaki iki sıvının kaynama noktaları arasında 80C den yüksek bir fark varsa, bunların ayrıştırılması kolaydır, kaynama noktaları arasındaki fark 80C den az ise iki arı bileşe elde etmek zordur
sarp_456
sarp_456  - 17 Mart 2013 cevapladı
Spor kategorisindeki diğer sorular
12 HARFLİ FUTBOLCU
Misafir  - 02 Ağustos 2022 sordu
7 Cevap
Kardeşlerim filim
Misafir  - 16 Haziran 2022 sordu
2 Cevap
Seyitezer
Misafir  - 30 Mayıs 2022 sordu
3 Cevap
Süüüüüü
Misafir  - 23 Mart 2022 sordu
6 Cevap
Maca girmek asi
Misafir  - 06 Ocak 2022 sordu
2 Cevap